Aktuálně.cz: Bývalého šéfa ODS na jihu Moravy Venclíka opět prověřuje policie

Policisté začali prověřovat, zda bývalý šéf jihomoravské ODS a politik opředený korupčními aférami Milan Venclík křivě vypovídal u soudu. V neděli to uvedl server Aktuálně.cz.

"V současné době byly v této věci zahájeny úkony trestního řízení. Prověřuje se, zda byl nebo nebyl spáchán trestný přečin křivé výpovědi," řekl serveru mluvčí městského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský. V následujících měsících by pak policie měla rozhodnout, zda bývalého kandidáta na hejtmana obviní, nebo dá celou věc k ledu, píše Aktuálně.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Šéf ODS na Jižní Moravě odstoupil z funkce

 

Jde o případ, kdy Venclík svědčil v dlouholetém sporu s brněnským podnikatelem Ladislavem Gažim. Trestní oznámení, kvůli němuž je Venclík prověřován, podal brněnský soudce Martin Vrbík. "To je pro mě úplná novinka, takže nejsem schopen komentáře. Je dobře, že se to prošetřuje, jelikož se ukáže, že by měl být prošetřován někdo jiný," reagoval na vyšetřování pro Aktuálně.cz Venclík.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jihomoravská ČSSD si plácla s ODS

 

Server připomíná, že skandál vypukl deset dní před krajskými volbami v roce 2004, když podnikatel Gaži obvinil Venclíka, že od něj politik koupil budovy a pozemky za více než dvanáct a půl milionu korun, ale zaplatil mu jen necelé dva miliony. Gažiho obvinění se však nepotvrdilo a Venclík po několika letech pak zažaloval Gažiho za pomluvu. Brněnský městský soud ale letos v březnu žalobu zamítl a soudce Martin Vrbík dal pro křivou výpověď trestní oznámení na Venclíka.

 

Ten u u soudu tvrdil, že pozemky, o něž se pře s Gažim, byly ve špatném stavu a za víc nestály. Na pomoc si pozval i realitního makléře, který prodej zprostředkovával a ten havarijní stav dosvědčil. Jak ale ukázaly fotografie z doby, kdy se měl prodej uskutečnit, byly budovy v dobrém stavu a nad Venclíkem i makléřem visí obvinění, že u soudu lhali, píše Aktuálně.cz.

 

Policii se případem začala zabývat znovu až minulý týden, ač trestní oznámení podal soudce už v březnu. Proti rozsudku se totiž odvolal státní zástupce a celá věc se tím zdržela.

Mediafax