Lidovci: Alkohol pro řidiče? Ano, ale jen na jižní Moravě

Alkohol za volantem
Zdroj: Oficiální zdroj
Lidovci chtějí povolit jihomoravským řidičům 0,3 promile alkoholu v krvi. Ilustrační foto.

Lidovecký kandidát do Sněmovny Jiří Koliba požaduje výjimku pro jihomoravské řidiče. Na alkohol jsou zvyklí, tvrdí.

Jihomoravským řidičům by měl stát povolit řízení automobilů s hranicí 0,3 promile alkoholu v krvi, v pondělí to v Brně řekl Jiří Koliba, dvojka jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro podzimní parlamentní volby. Ten hodlá návrh dopracovat do paragrafovaného znění a předložit parlamentu.


Absolutní nula alkoholu v krvi je podle slov Koliby nedosažitelnou hodnotou. "Vyžadovat absolutní nulu alkoholu v krvi je pro řidiče v celé zemi, nejen na jižní Moravě, státním pokrytectvím. I naprostý abstinent má v krvi díky metabolismu a chemickým procesům v těle vždy nějakou stopu alkoholu," řekl Koliba.
 

Přední lidovecký parlamentní kandidát není podle svých slov zastáncem toho, aby řidiči jezdili opilí nebo před jízdou popíjeli alkohol. "Nelíbí se mi ale, že při zjištění 0,01 promile alkoholu přestupuji zákon," vysvětlil.


V Itálii funguje podobný systém, předsednictvo nesouhlasí
 

Koliba chce do českého právního systému zavést model používaný v Itálii. Tam mají podle jeho slov šoféři celoplošně povolenu hranici 0,4 promile alkoholu v krvi, s tím, že jednotlivé provincie se odlišují. "Vinařské Trentino má například hranici zvýšenu až na půl promile," řekl Koliba.


S jeho názorem ale nesouhlasí předsednictvo lidovců. "Předsednictvo nesdílí stejný názor jako pan Koliba. Nebudeme podporovat alkohol za volantem. Tento návrh se nedostal ani na jednání krajské rady KDU-ČSL, řekla tn.cz mluvčí lidovců Martina Kaderová.
 

Moravané jsou na alkohol zvyklí
 

Na jižní Moravě jsou navíc podle bývalého starosty Hodonína lidé zvyklí po generace s alkoholem žít - patří prý ke kulturním tradicím života v regionu. "Stanovme proto pro jižní Moravu hranici tří desetin promile. Pokud ale mají v jiných krajích s opilými řidiči zásadní problémy, ať si dají do vyhlášky absolutní nulu," navrhl Koliba.
 

Dvojka lidovecké kandidátky na jihu Moravy zároveň odmítla, že je jeho návrh předvolebním populismem. "Návrh nemám sice ještě dotažený do legislativní úrovně, ale počítám s tím, že jej spolu s odborníky dopracuji přes paragrafované znění až po řádný legislativní návrh," zdůraznil Koliba, který, pokud se lidovci dostanou do parlamentu, má poslanecké místo vzhledem k síle strany na jihu Moravy jisté.


O dalších předvolebních slibech českých politiků si přečtěte tady.

vrl tn.cz / Mediafax