Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.11. 2009 21:53

Američan ulomil na Karlově mostě šavli Turkovi. Chtěl suvenýr

Pražští strážníci zadrželi opilého Američana, který ulomil šavli soše Turka na Karlově mostě. Schovával ji pod kabátem.

V sobotu kolem třetí hodiny ranní si pražští strážníci všimli opilého muže, který lezl po soše na Karlově mostě. Vandal z památky odlomil šavli.

 

“Strážníci se za mužem proto ihned vydali a zjistili, že je to cizinec. Ten jim tvrdil, že se mu Karlův most moc líbí, a tak si chce domů odnést nějakou památku,“ řekla mluvčí pražské městské policie Jana Přikrylová.

 

Drzý vandalův čin zachytily policejní kamery.

 

Muž měl šavli ukrytou pod kabátem. Když mu strážníci řekli, aby jim šavli dal, Američan ji odhodil a tvrdil, že s tím už nechce mít nic společného. “Strážníci ho kvůli vandalství zadrželi a předali státní policii,“ dodala mluvčí.

 

Američanovi teď hrozí až rok vězení. "Proti Američanovi bylo sice již zahájené přestupkové řízení, ale vzhledem k jeho podroušenému stavu nebylo možné jej vyslechnout. Výslech je domluven na sobotní večer," řekla mluvčí pražské policie Iva Knolová.

 

V Praze to ale není ojedinělý případ, kdy vandal zaútočil na nějakou z památek.

 

Na pražský orloj se například letos v létě vrátila poškozená socha Hvězdáře. Oprava plastiky stála více než 40 tisíc korun.

Sochu zničil maskovaný muž, kterého doprovázeli další lidé s videokamerou. Ruku jí urazil patrně tyčí a rychle zmizel.

 

Kvůli vandalům je most pod neustálým dohledem


Karlův most střeží kamerový systém a elektronický plot po útoku na sousoší Kalvárie, které přišlo o část hebrejského nápisu - neznámý vandal tehdy nápis ustřihl nůžkami.


Most a okolí nyní nepřetržitě monitoruje šestnáct kamer. Navíc přes most pravidelně prochází dvě hlídky strážníků. Deset kamer, které jsou velmi citlivé, snímá jakýkoli pohyb v těsné blízkosti každé sochy. Další dvě kamery monitorují most jako celek, zbývající čtyři jsou pomocné a sledují cesty vedoucí ke Karlovu mostu.


Městská policie za minulý rok zaznamenala přes tisíc případů narušení okolí soch - nejvíce jich bylo právě v červnu.

gib TN.cz