Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Archeologové našli pravěký hrob, v Česku podobný není

Archeologové v Oticích na Opavsku si připsali unikátní nález šest tisíc let starého hrobu.

Výjimečným objevem prastarého pravěkého hrobu s neobvyklými miniaturními předměty se mohou pochlubit opavští archeologové. Vzácný hrob objevili před několika dny při záchranném výzkumu na místě výstavby skladové haly v Oticích na Opavsku.

Žádné kosterní pozůstatky se v hrobě z pozdní doby kamenné sice nenašly, protože je strávila zdejší silně zásaditá půda. O to vzácnější objev však na archeology čekal uvnitř.


Vzácné nálezy staré tisíce let


"Našli jsme v hrobě předměty, které se tehdy zemřelému člověku dávaly jako milodary. Výjimečnost nálezu však je v tom, že šlo o naprosto unikátní miniaturní keramiku a miniaturní sekeromlat. Nic podobného se dosud na území Česka nenašlo,“ potvrzuje Jiří Juchelka, pracovník brněnského Archeologického ústavu Akademie věd ČR a vedoucí archeologického průzkumu v Oticích.


Mistři řemesel byli už v pravěku

 
Sekeromlat je vlastně kamenná palice, a obvykle býval velký přes dvacet centimetrů. "Miniaturní sekeromlat je naprostá rarita a zřejmě měl jen symbolický význam,“ dodává Juchelka s tím, že nalezený pravěký hrob spadá do doby lengyelské kultury, což je období před šesti tisíci lety.


Ojedinělost objevu pak podtrhují tenkostěnné keramické nádobky. "Musel je dělat skutečný pravěký mistr svého oboru, protože hrnčířský kruh tehdy samozřejmě neexistoval, přesto jsou dokonale ručně vytvarované,“ poukazuje Juchelka.


Archeologové teď dávají jednotlivé kusy pravěké keramiky dohromady a chystají se analyzovat i z hrobu odebrané vzorky půdy.

 
Na místě nálezu se bude dál stavět

 
"Možná ještě najdeme nějakou drobnou kůstku a podle toho by se pak dalo určit, zda šlo o hrob žárový, nebo kostrový. Já se kloním k tomu, že to byl hrob žárový,“ říká Jiří Juchelka, podle něhož se nálezy v budoucnu nejspíše stanou součástí expozice některého muzea. Samotné místo pravěkého hrobu však bohužel k vidění nebude.


"V patách nám při výzkumu byli neustále stavbaři, kteří jakmile jsme naše nálezy nafotili, zaměřili, zadokumentovali, a vyzvedli, okamžitě všechno zasypávali,“ říká Jiří Juchelka s tím, že taková je prostě praxe. "Stavbaři sice musejí strpět záchranný archeologický průzkum, ale ani takový nález žádné výstavbě nezabrání,“ uzavřel Juchelka.

Marek Švidrnoch TN.cz