Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.3. 2010 19:28

BÉM: Na Jižní spojku se vrátí rychlost až 70 km/h

Pavel Bém
Zdroj: Mediafax
Pavel Bém po čtvrt roce ruší omezení rychlosti na Jižní spojce (ilustrační foto).

Sedmdesátikilometrová rychlost by se na Jižní spojku měla vrátit od středy příštího týdne. Čeká se na vyjádření policie.

Od poloviny příštího týdne se na tři úseky v Praze vrátí zvýšená rychlost, řekl primátor Pavel Bém. Podle médií snaží tímto krokem vyžehlit pověst před volbami.

 

Ředitel pražské dopravní policie Pavel Švrčula potvrdil, že policie už dostala od magistrátu pokyn se k tomu vyjádřit. Podle něj nejsíš nebude mít žádné námitky. Omezení zavedl magistrát kvůli hluku od ledna. Podle mluvčího magistrátu Jiřího Wolfa ale zatím žádná analýza dopadů omezení na hlučnost neexistuje.

 

PODÍVEJTE SE: 

TEST: Strážníci i řidiči na 50 km/h na magistrále kašlou


"Existuje pouze a jenom řešení mezi dvěma zly. Tím jedním zlem je na jedné straně hluková zátěž, tím druhým zlem jsou na druhé straně emise, plynulost dopravy a v tomto nastavení se snažíme najít nějaký optimální kompromis," řekl Bém v České televizi. Rychlost se prý znovu zvýší na místech, u kterých analýza ukázala, že snížení rychlosti nemělo pro omezení hluku význam.

 

Na třech úsecích nemělo smysl, podle analýzy tam prý vzrostl počet nehod a emisí. "Analýzy nejsou," řekl Wolf. Měření hluku se podle něj bude dělat na jaře; dopravní odbor magistrátu zatím prý jen operuje s matematickými modely. Dopravní policisté navíc tvrdí, že omezení rychlosti nemělo žádný dopad na nehodovost či tvorbu kolon. Zatím podle nich navíc nejde ani objektivně změřit, zda snížení rychlosti mělo vliv na hlučnost. Důvodem jsou klimatické podmínky a vliv na měření může mít i to, že řidiči jezdí na zimních pneumatikách.

 

Analýza, kterou si nechal magistrát vypracovat, ale prý ukázala, že snížení rychlosti bylo neefektivní. Vyplývá z ní, že v úsecích, kde byla snížena rychlost, se sice asi o 40 procent snížil hluk, ale zvýšily se emise a počet nehod a zpomalila se doprava. Podle Švrčuly sice nehodovost od počátku roku v Praze lehce vzrostla, ale za tím může být počasí. Navíc počet mrtvých při kolizích se oproti stejnému období vloni v Praze snížil.


PSALI JSME: ZMĚNA: Na tazích v Praze místo 50 km/h 70, žádá Bém

 

Původní rychlost by se měla vrátit na Jižní spojce, konkrétně ve Vrbově ulici, v Spořilovské ulici v úseku Brněnská - Jižní spojka a v Lipské ulici v úseku Za Teplárnou - Evropská. Primátor řekl, že se tak stane ve středu.

 

Pražská dopravní policie ke změně musí dát své stanovisko. "Budeme na tom pracovat přes víkend," řekl Švrčula.

 

Padesátikilometrová rychlost se po Novém roce zavedla na ulicí 5. května v úseku Jižní spojka - Boženy Němcové, v ulici Cínovecká v úseku Kostelecká - MÚK Letňany, na Jižní spojce v úseku Vrbova - Chodovská a také v úseku Barrandovský most - Vrbova, v ulici Spořilovská v úseku Brněnská - Jižní spojka a v ulici Lipská v úseku Za Teplárnou - Evropská.


Rychlost se snižovala kvůli hluku

 

Nadměrným hlukem trpí mnoho Pražanů, především těch, kteří bydlí kolem frekventovaných silnic nebo tramvajových tratí. Obyvatelé okolí severojižní magistrály se už obrátili na soud, který Praze přikázal, aby snížila hladinu hluku v bytech na 45 decibelů ve dne a 35 decibelů po 22:00. V Praze však také roste nervozita před květnovými volbami, preference pražské ODS klesají a spekulovalo se dokonce i o odvolání Béma. Proti omezení protestovala pozvolnou jízdou v koloně po Jižní spojce na konci ledna řada řidičů.

 

Rychlost na hlavních tazích metropole je ze zákona stanovena na 50 kilometrů za hodinu, magistrát ji ale dopravními značkami zvýšil většinou na 70 kilometrů. V noci můžou řidiči jezdit až o 30 kilometrů rychleji.

 

Magistrát plán na snížení hlučnosti představil loni v září. Kromě omezení rychlosti na důležitých dopravních tepnách Prahou chce nadměrnou hlučnost také zmenšit vybudováním protihlukových stěn nebo úpravou povrchů vozovek. Pokud se uskuteční všechna plánovaná opatření, magistrát za ně zaplatí v několika příštích letech asi 1,5 miliardy korun.

muf tn.cz / ČTK
Reklama