Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.8. 2009 15:55

Bezdomovci si pod pražským mostem postavili vlastní ulici

Zdroj: Jindřich Kodíček

Může být člověk bezdomovec a zároveň bydlet v "řadovém domku"? Pokud byste zavítali pod pražský Hlávkův most, zjistíte, že ano.

Pod mostem to štiplavě páchne lidskými výkaly. Kdo se chce dostat dál, musí přelézt železobetonové zábradlí. "Pokud přijdete z holešovické strany, nebudete nejspíš věřit vlastním očím," líčí reportér Jindřich Kodíček, který už delší dobu mapuje život lidí bez domova v metropoli.


Pod Hlávkovým mostem vzniklo v uplynulých týdnech cosi, co se nedá úplně přesně popsat - bezdomovci si tu mezi jednotlivými pilíři vybudovali obytné kóje. Nejvíce to snad skutečně připomíná řadové domky, ovšem bez čelních štítů.


Nezvaný návštěvník se musí připravit na to, že ho uvítají nejprve podezíravé pohledy místních obyvatel. Většinou ale nedůvěra netrvá dlouho.
 

138

GALERIE: Bezdomovci

Zdroj: Jindřich Kodíček

Bezdomovecké bydlení pod pražským Hlávkovým mostem-27

Hodnocení:


"Nemáš cigaretu?“ ptá se vyučený zedník Dušan ze Slovenska, který posledních deset let strávil na ulici. Je jedním ze třinácti členů podmostní komunity, která drží za všech okolností při sobě.
 

“Žijeme tady bez problémů. Peníze si vydělávám úklidem stánků. Večer pak už jen zalehnu. Stabilní práci, jako mají například kolegové, nemám,“ rozpovídá se Dušan o způsobu své obživy. Dodává, že za vydělané peníze koupí cigarety, nějaké jídlo a zbytek "jde do chlastu". 

 

Bezdomovecké bydlení pod pražským Hlávkovým mostem-4
Zdroj: Jindřich Kodíček

Běžný člověk by noc prožitou pod mostem nejspíš považoval za nemalé dobrodružství. Pro některé "místní" je to ale naopak až moc usedlý způsob života.


"Já jsem žil pět let vyloženě v divočině, kde to bylo zajímavý. Tady to už tak zajímavé není, protože jsme ve velkoměstě,“ svěřuje se další bezdomovec Václav Šíma. Přesto si ale pochvaluje, že život na ulici je romantický. “Jsem tady svobodný. Není to jako třeba na lodi Hermes, kde vám měří alkohol a jinak vás omezují,“ dodává. Zároveň se ovšem chlubí dlouholetou abstinencí.
 

Policie o podmostní kolonii ví, ale dokud prý nezačne omezovat kolemjdoucí a obyvatele Prahy 7, vystačí si pouze s pravidelnými kontrolami. Při těch strážníci kontrolují občanské průkazy, které ovšem většina přítomných stejně už dávno nemá.
 

Hodiny
Zdroj: Jindřich Kodíček Podle počtu hodin na jeden metr čtvereční by se zdálo, že dochvilnost je silnou stránkou bezdomovců

 

Bydlet pod mostem můžete i vy


Bezdomovci si své spolubydlící nijak zvlášť nevybírají. Splňovat musíte pouze základní bezdomovecké normy - těmi jsou prý hygienické návyky a společenské chování.
 

Co si pod tím představit?


V praxi to znamená následující:

1) vyměnit si aspoň jednou za čas špinavé ložní prádlo za čisté (prý je volně k dostání v Armádě spásy)

2) udržovat pořádek kolem svého “bytu“

3) neplést se do věcí, do kterých vám nic není.


O místě, kam chodit vykonávat nezbytnou denní potřebu, nebyla řeč.
 

Bezdomovecké bydlení pod pražským Hlávkovým mostem-31
Zdroj: Jindřich Kodíček “Jsem stoprocentní abstinent. Za posledních sedm let jsem měl jen jedno pivo,“ přesvědčuje Petr
 


Osudy podmostních obyvatel jsou už dnes nejspíš nezvratné. “Příklady ukázaly, že tito lidé jsou prakticky nezařaditelní zpět do společnosti," přiznává Ludmila Tomešová z Centra sociálních služeb Praha. Snaha její i jejích kolegů proto směřuje hlavně k tomu, aby bezdomovce odnaučili nadměrnému pití alkoholu, pomohli najít azyl na zimu nebo zajistili základní zdravotnická vyšetření a ošetření.
 

Pod Hlávkovým mostem jsme natáčeli již tuto zimu, kdy rtuť teploměru klesla hluboko pod nulu.


Další články reportéra Jindřicha Kodíčka zabývající se pražskými bezdomovci:

- Jak bydlí BEZDOMOVCI? Luxusní 2+1 pod pražským mostem
- S kamerou mezi bezdomovci. Jak bojují s krutým mrazem?
- Bezdomovec si postavil luxusní hrad pod mostem
- Jak bezdomovec Jarda prožívá Vánoce na hradě
- Bezdomovec z "hradu" začíná nový život
- PŘÍBĚH: Bezdomovec Jarda z hradu má práci na celý rok

Jindřich Kodíček TN.cz
Reklama