Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Blesk je připravil o dům, lidé už jim dali čtvrt milionu na nový

Požár, který v noci na pondělí zničil rozsáhlý bývalý mlýn na Pardubicku, vyvolal vlnu solidarity.

Za několik dnů se rodině Boumových, které v noci na pondělí po zásahu blesku vyhořel mlýn v Třebosicích u Pardubic, sešlo od dárců zhruba čtvrt milionu korun.


Oheň budovu z velké části zničil, škodu hasiči odhadli na sedm milionů korun. Záchranné práce se s pomocí blízkých i vzdálených přátel daly rychle do pohybu, otce pěti dětí Petra Boumu solidarita lidí překvapila.


"Zrovna dnes mi přišlo 100 tisíc korun, to se jen tak nedává. Přitom je poslal známý známého," uvedl Bouma. Mezi dárci jsou jak přátelé a ti, kteří rodinu znají, tak neznámá jména.


Kamarád pro Boumovy zřídil internetovou stránku, která průběžně informuje o odstraňování následků neštěstí. Mnozí ale pomohli i vlastní prací či věnováním potřebných věcí. Některé lidi, kteří se účastní odklízení následků požárů, rodina předtím vůbec neznala.


Pojištění všechny náklady na opravy nepokryje. Jen nové střechy budou podle Boumova odhadu stát kolem milionu korun, zničené jsou stropy, podlahy, rozvody topení a velká část vybavení.


Rodina naštěstí při požáru v budově nebyla, nyní bydlí v letním domku, který k usedlosti patří. Hledá však větší, alespoň stometrový byt. V lednu Boumovi očekávají narození šestého dítěte.


"Potřebovali bychom bydlení asi na rok, pokud možno někde na okraji Pardubic, kvůli dětem a škole. Ale nemůžeme si vybírat," řekl Bouma.


Ve své středně velké stavební společnost si vzal nyní volno. Pomohli i zaměstnanci, ale zakázky plnit musí a firma se zastavit nemůže. "Každou pomocnou ruku nebo příspěvek uvítáme. Ale nebereme to tragicky, není to žádný konec světa," uzavírá Bouma.

ČTK