Blokáda kácení na Šumavě byla nezákonná, rozhodl soud

Blokáda kácená na Šumavě byla nezákonná
Zdroj: Mediafax
Soud rozhodl, že aktivisté neměli právo blokovat kácení stromů na Šumavě

Krajský soud v Plzni potvrdil předběžné opatření Okresního soudu v Klatovech, který v červenci minulého roku přikázal Hnutí Duha, aby se zdrželo organizování blokády kácení kůrovcem napadených stromů Na Ztraceném na Šumavě. Soud tak dal za pravdu Správě Národního parku Šumava.

Okresní soud v Klatovech nařídil loni v červenci občanskému sdružení Hnutí Duha, aby přestalo bránit v kácení kůrovcem napadených stromů v lesích Národního parku Šumava. Hnutí Duha ale výzvy neuposlechlo a její členové organizovali nezákonnou blokádu. Proti předběžnému opatření, které zakazovalo pohyb účastníků blokády v prostoru kůrovcové těžby, se Hnutí Duha odvolalo.


Krajský soud v Plzni, proti jehož rozhodnutí už není odvolání, ale dal nyní za pravdu Správě Národního parku Šumava, když původní usnesení o předběžném opatření potvrdil.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Policie STÍHÁ čtyři aktivisty kvůli NÁSILÍ při blokádě kácení! Hrozí jim až 4 ROKY!


„Soudní rozhodnutí jsme obdrželi ve čtvrtek. Je to jen další důkaz toho, že aktivisté jednali celou dobu nezákonně,“ říká Pavel Pechoušek, mluvčí Správy Národního parku Šumava.


„Lokalita Na Ztraceném je les, který byl od nepaměti obhospodařován člověkem. Pouze v období 2008 až 2010 byla tato lokalita vnitřním nařízením Správy NP Šumava zařazena do režimu bezzásahového proti kůrovci. Platný plán péče, platná zonace i závazné rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ČR z roku 2007 tuto lokalitu zařazuje do režimu, kde se proti kůrovci běžně zasahuje. Na tuto lokalitu ve směru šíření kůrovce navazuje přírodě blízký les s převahou rašelinišť. Zastavení kůrovce Na Ztraceném mělo smysl i s ohledem na záchranu mnohem cennějšího lesa, který by jinak musel být kvůli kůrovci pokácen,“ shrnul fakta náměstek ředitele správy parku Jiří Mánek.

 

PSALI JSME:

Soud se zastal odpůrců KÁCENÍ NA ŠUMAVĚ! Policisté NEMĚLI PRÁVO rozprášit blokádu aktivistů!


Okresní soud v Klatovech již předtím Správu Národního parku Šumava vyzval, aby podala návrh na zahájení řízení o náhradu škody, kterou mělo Hnutí Duha svým nezákonným jednáním způsobit státu, obcím či jiným sousedním vlastníkům lesa a dodavatelům prací.


„Návrh jsme podali a po Hnutí Duha budeme žádat sumu, kterou jsme museli zaplatit najatým firmám za prostoje, když jejich zaměstnanci nemohli pracovat. Jde o částku převyšující 176 000 korun,“ uvedl Pechoušek.

maš tn.cz / Mediafax