Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bobři na Štenbersku odřízli tři vesnice od pitné vody

Lidé na Štenbersku si musí už déle než týden nosit pitnou vodu z cisterny, protože voda z kohoutku je nepoužitelná. Důvodem je hráz, kterou bobři přehradili řeku Bystřici, zdroj pitné vody. Ta se vylila ze břehů a teče přes pastviny se stovkami krav, jejichž trus vodu znečistil.

 "Tok řeky byl díky bobřím hrázím odkloněn a díky tomu se v surové vodě nachází humáty z blízkých pastvin. Voda je velmi kyselá kvůli rašelině na pastvinách," tvrdí Helena Koutná ze společnosti Moravská vodárenská.
 


 

Místní ale tvrdí, že bobři jsou pouze pověstnou třešničkou na močůvkou páchnoucím dortu a hlavní problém je jinde. Podle obyvatel z okolních obcí může za jejich problémy s vodou volně se pasoucí dobytek.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Kanadští bobři postavili obří hráz. Je vidět z kosmu
 

"Když si vezmete, že ta kráva vyprodukuje prakticky jak za deset lidí, tak je to stejné, jako kdyby tady stanovalo 2000 lidí," tvrdí starosta Domašova.
 

Obvatelé několika obcí mezitím musí chodit pro pitnou vodu k cisternám a dochází jim trpělivost. Zejména pro důchodce je to velký problém.
 

Problémy má navíc také čistička v blízkém Moravském Berouně, která po havárii ještě několik dní nebude čistit na 100%. Jak dlouho tak budou lidé z postižených oblastí bez pitné vody, to zatím není jasné. Podle odborníků je možné, že i několik týdnů.

 

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Televizní noviny