Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.11. 2009 16:01

Bobři zničili hráz za 30 milionů. Dyje může ohrozit 4 tisíce lidí

Bobr
Zdroj: oficiální zdroj
Bobři zničili hráz v Břeclavi. Náprava škody bude stát 30 milionů korun. Ilustrační foto

Obyvatelé Břeclavi mají těžkou hlavu. Bobři tam podnorovali hráz Dyje a ta hrozí, že se vylije.

Bobři narušili protipovodňovou hráz v Břeclavi. Oslabily ji jejich nory. Pokud by se koryto Dyje po deštích zaplnilo vodou, mohla by hráz prasknout a ohrozit asi čtyři tisíce obyvatel Staré Břeclavi.


"Náprava škod přijde na nejméně 30 milionů korun," řekl vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek. Hráze je nutné zpevnit a břeh pokrýt kameny, které zabrání bobrům hloubit tunely.


Vodohospodáři kvůli kontrole hrází snížili v uplynulých dnech ve tříkilometrovém úseku hladinu Dyje. Kontrola ukázala, že hráz je v havarijním stavu a je nutná její rekonstrukce.


V kilometrovém úseku, který odděluje Dyji od Staré Břeclavi, našli odborníci celkem 51 bobřích nor. Podle nich mohou být domovem až tří bobřích rodin. Bobr je chráněný a jeho odstřel je zakázaný. Odchyt a přestěhování těchto zvířat z Břeclavi by situaci nevyřešil. V norách by se zabydleli jiní bobři.

 
Vyskládání břehů kamenem přijde na 30 milionů korun. Další náklady budou spojeny se zpevněním hráze. V některých místech ji patrně bude nutné odtěžit a postavit znovu. O tom, jak problém řešit, jedná nyní břeclavská radnice se zástupci Povodí Moravy.


Problémy s podkopanými hrázemi byly už letos na přelomu března a dubna, kdy se vlivem tání a dešťů náhle zvýšila hladina Dyje. "Do nor se dostala voda a hráze si na několika místech sedly," dodal Vyhnálek. Pokud by se podle něj měla opakovat povodňová situace z roku 2006, kdy hrozilo přelití hráze, mohla by tato protipovodňová ochrana Staré Břeclavi povolit.
 

V Třebíči se zase bobr už třikrát procházel po městě. Nejdříve si to chlupáč namířil k supermarketu a podruhé rovnou na sídliště. A potřetí šel na vycházku na autobusové nádraží. Mezi lidmi se bobrovi evidentně líbí. Akorát strážnící s jeho odchytem mají vždy plné ruce práce. Více TADY.


sn tn.cz / ČTK
Reklama