CHŘIPKA zabila už 6 lidí! MAPA NEMOCNOSTI

Chřipka si vybrala další oběť. Na Brněnsku zemřel na chřipku mladý muž. Hygienici v Jihomoravském kraji doporučili zákaz návštěv v nemocnicích a domovech důchodců. V Česku chřipka zabila už 6 lidí.

Hranice pro vyhlášení epidemie byla na konci týdne překročena v těchto 5 krajích: Královéhradecký, Pardubický, Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský.

 

"V těchto pěti krajích se nemocnost pohybuje od 2070 do zhruba 2100 nemocných. Také ostatní kraje s výjimkou Prahy ale stojí na hraně epidemie, nemocnost se tady pohybuje okolo 1800 až 1900 nemocných, Praha pak má okolo 1400," sdělil hlavní hygienik ČR Michael Vít.

 

"V celém Česku trpí respiračními onemocněními 1906 lidí na 100 tisíc obyvatel," řekl hygienik  s tím, že jde o desetiprocentní nárost nemocnosti. "Evidujeme nyní 40 závažných případů onemocnění. Šest lidí své nemoci už podlehlo," doplnil Vít.

 

 

 

Jihomoravský kraj postihla chřipková epidemie. Agentuře Mediafax to v pátek řekla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková, podle které s akutní respirační chorobou v regionu stoná 2123 lidí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

 

Na jižní Moravě již na chřipku zemřel mladý, ani ne třicetiletý muž z Brna. Podle Vaverkové byl silným kuřákem, jeho imunitu navíc oslabila značná nadváha.


Z cíleně prováděných odběrů izolovali hygienici opakovaně především chřipkový kmen typu A(H1N1) Pandemic, který v Česku cirkuloval v loňské sezoně pod názvem prasečí nebo mexická chřipka. K němu se přidal i kmen typu B. Podle Vaverkové byly oba kmeny součástí vakcín, který se mohli lidé na jižní Moravě nechat dopředu naočkovat.


Chřipka zaútočila především na děti a školáky, v Brně i řadě jiných měst ve všech okresech kraje bylo na sklonku týdne mnoho tříd poloprázdných. Ředitelé proto uzavřeli mateřskou a základní školu v Dolních Dubňanech na Znojemsku, mateřskou školu v Žabčicích u Brna, a základní školy v Jaroslavicích a Tasovicích na Znojemsku.


Kvůli nemocem soudců a advokátů odročil v pátek projednávání některých závažných kauz také brněnský krajský soud. Respirační nemoc ovlivnila i sportovní dění v regionu. Kvůli chřipkové epidemii, která postihla Hodonínsko, zrušil například házenkářský klub z Veselí nad Moravou sobotní utkání interligy proti Slavii Praha. "Pět hráček dostalo během několika hodin chřipku," řekl agentuře Mediafax ředitel klubu Vlastimil Procházka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

CHŘIPKA ÚTOČÍ! Ve Vítkovické nemocnici v Ostravě je zákaz návštěv


Vzhledem k rychlému průběhu šíření nemoci se v pátek rozhodli jihomoravští hygienici doporučit zákaz návštěv v nemocnicích a domovech důchodců.

 

Počet nemocných roste i v dalších krajích
 

Nárůst pacientů s respiračními chorobami hlásí i další kraje. v Jihočeském kraji stoupl za týden počet nemocných téměř o pětinu. V řadě zdravotnických zařízení  a domovů pro seniory platí zákaz návštěv.

 

V Moravskoslezském kraji hlásí hygienici 2166 nemocných na 100 tisíc obyvatel. I tam platí v řadě zařízení zákaz návštěv.

 

V Karlovarském kraji hlásí největší počet respiračních onemocnění lékaři z okresu Karlovy Vary. Hranice pro vyhlášení epidemie - tedy 2000 nemocných na 100 tisíc obyvatel - nebyl zatím v kraji překročen. Nemocných je 1757 na 100 tisíc lidí.

 

Zázaz návštěv v nemocnicích se v Královéhradeckém kraji postupně chystají vyhlásit v Trutnově, Jičíně a Rychnově.

tn.cz / Mediafax