Česko čeká první PRAŽSKÁ PRIDE - festival gayů!

Eyecatcher: Pochod Queer Pride Tábor
Zdroj: TN.cz
ilustrační foto

Tolerance, svoboda, oslava hrdosti a různorodosti proběhne historicky poprvé v metropoli od 10. do 14. srpna. Pořadatelé Festivalu tolerance – Prague Pride ve čtvrtek uvedli, že optimisticky očekávají až pět tisíc nadšenců, kteří se připojí a nebudou se stydět za to, jak žijí.

"Je to festival o toleranci, různorodosti naší společnosti, o teplé kultuře a také o lidských právech. Je to festival pro všechny, nejen pro gaye, lesby nebo transsexuály," vysvětlil význam akce předseda občanského sdružení Prague Pride Czeslaw Walek.

 

Účastníci během oslav mohou v metropoli navštívit na 60 akcí na více než 30 místech po celé Praze. Nebudou chybět workshopy, divadelní a filmová představení, prohlídky města pro mimopražské s průvodcem nebo piknik v Riegrových sadech, ale i dětský den a vyjížďka na parníku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Homosexuálové zaplavili Sao Paulo. Konala se Gay Pride party

 

Festival vyvrcholí v sobotu 13. srpna, kdy se uskuteční "průvod hrdosti". Ten odstartuje z Náměstí republiky ve 13 hodin přes spodní část Václavského náměstí, Národní třídou a vyvrcholí hudebním festivalem na Střeleckém ostrově.

 

Na hudebním festivalu vystoupí zpěvák Jimmy Somerville (UK), ukrajinská kapela Kazaky, z českých interpretů akci podpoří kapela Charlie Straight, zpěvačka Tonya Graves nebo Leona Machálková a další. Vstup na koncert je zdarma.

 

Sdružení oslovilo minulý týden prostřednictvím dopisu k účasti také politické strany a vrcholné politiky. Walek uvedl, že se zatím nikdo neozval a organizátoři doufají, že se politické špičky připojí. Svou účast v průvodu například již přislíbila Strana zelených. První Pražská Pride 2011 se koná pod záštitou primátora Bohuslava Svobody (ODS) a starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09). O bezpečnost návštěvníků se postará nejen policie, ale také soukromá bezpečnostní agentura.

 

Pořadatelé akce navazují na hnutí Gay Pride, které začalo v roce 1969 v Americe, kdy se objevily první protesty amerických leseb, gayů, bisexuálů a transgender osob proti policejním zátahům. Praha patří mezi poslední velká evropská města, kde se akce doposud nekonala. Prides mohli Češi zažít již v Brně nebo Táboře.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax