Chovatelé papoušků varují před podvodníkem: Odbarvené ptáky prodává jako vzácné mutace

Chovatelé papoušků z celé republiky varují před mužem z Frýdeckomístecka, který podle nich odbarvuje přírodně zbarvené ptáky peroxidem, a prodává je za mnohatisícové částky jako vzácné mutace.

Jedním z chovatelů, který na podivné praktiky doplatil, je Stanislav Peňáz z Ostravy, který si před nedávnem pořídil vzácnou žlutou mutaci papouška alexandra malého. Dal za něj jeho majiteli několik svých papoušků v hodnotě několika desítek tisíc korun. Po třech týdnech však s úžasem zjistil, že se žlutý papoušek začíná přepeřovat a vrací se mu jeho původní zelená barva!


PODÍVEJTE SE:

Reportáž TV Nova


“Pochopil jsem, že jsem se stal obětí vychytralého podvodu, a zjistil jsem, že nejsem sám, kdo naletěl. Na internetu jsem zjistil, že jistý pan Stanislav Vrzal z Krmelína napálil už spoustu chovatelů z celé republiky, i v zahraničí,“ říká Stanislav Peňáz. “Celý jeho podvod spočívá v tom, že papoušky v hodnotě několika set korun odbarví peroxidem vodíku, a chovatelům je pak prodává několikanásobně dráž jako vzácné mutace, vím i o prodeji za osmdesát tisíc korun. Během několika měsíců se však ten pták přebarví do své původní barvy, a ztrácí na veškeré vzácnosti. Dostat peníze z pana Vrzala zpět je však téměř nemožné, protože mezi chovateli se neuzavírají žádné písemné smlouvy,“ říká Peňáz. “Já jsem mu nabízel, ať mi vrátí mých dvacet sedm ptáků, a vezme si zpátky toho svého přebarveného, ale on už se mnou nijak nekomunikuje, a změnil si číslo mobilu,“ dodává Stanislav Peňáz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Celníci zabavili vzácné druhy papoušků, jejich cena je nevyčíslitelná


“Koupil jsem od pana Vrzala žluté papoušky za osmdesát tisíc korun, a za čtyři měsíce se začali přebarvovat na zeleno. Tak jsem letěl na veterinu, a zjistil jsem, že ti ptáci byli nabarvení. Takže to byl ze strany pana Vrzala podvod,“ říká další napálený chovatel Vojtěch Tylšar z Prostějova. “Pan Vrzal mi nabídl novou mutaci barabandů a papoušků límcových. Přivezl mi je večer, takže jsem je už nemohl zkontrolovat, a když jsem je potom profoukal, zjistil jsem, že mají zelené peří, takže nejde o žádnou vzácnou mutaci. Prostě mě podvedl,“ potvrzuje také chovatel Milan Ptáček z Vyškovska s tím, že Stanislav Vrzal vystupuje pokaždé pod jiným jménem. “Se mnou například jednal jako pan Kočí, když ho ale legitimovala policie, kterou jsem přivolal, ukázalo se, že je Vrzal,“ poukazuje Milan Ptáček.


“Pan Vrzal takhle podvedl i chovatele, kteří se papoušky zabývají celý život. Na internetu je k tomu veliká diskuze, kdy mu mnoho lidí nemůže přijít vůbec na jméno. Jeho metodou je, že přiveze papoušky zájemcům vždycky někam na benzínovou pumpu, a zpravidla za tmy, aby si nemohli ptáka pořádně prohlédnout. A pak si změní číslo mobilu, a zapírá se,“ říká Stanislav Peňáz.


Stanislav Vrzal ovšem jakékoli přebarvování ptáků popírá. Tvrdí, že už v takovém stavu papoušky koupil, a pouze je prodal dál. “Já nepřebarvuju ptáky. Byl to prostě nějaký pán na kterého jsme nepřišli. Já jsem nakoupil různé ptáky, prodal jsem je chovatelům, a pak se přišlo na to, že jsou odbarvení. Ale já jsem to nedělal,“ tvrdí Stanislav Vrzal. To však chovatelé odmítají jako naprostý nesmysl. “Kdyby se to stalo jednou, tak by se tomu dalo uvěřit, ale on prodal přebarvené papoušky tolika lidem, že je naprosto jasné, že je odbarvuje on sám. Však už taky od několika chovatelů dostal přes nos,“ dodává Stanislav Peňáz s tím, že už se s tím, že se nechal oklamat, smířil. “Jde mi jen o to upozornit na tohoto člověka, aby mu nenaletěli další lidé,“ uzavírá Stanislav Peňáz.

 

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Marek Švidrnoch