ČTYŘI vzácní koně míří do Mongolska! Jde o PRVNÍ český transport koně Převalského

Po měsících příprav čtyři koně Převalského odletěli armádním letounem CASA z pražského letiště Kbely do Mongolska, domova svých předků. Mediafax o tom informovala v úterý pražská zoologická zahrada.

"V posledních letech transporty koní Převalského do Mongolska ustaly, přestože by pro posílení stávajících populací byly potřebné,“ uvedl iniciátor projektu Návrat divokých koní, ředitel pražské zahrady Miroslav Bobek. Hřebec Matyáš a klisny Lima, Kordula a Cassovia se ještě ten den dotknou země, odkud pocházejí jejich předkové.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

V rámci transportu proběhnou dvě mezipřistání: ve 21.10 LSEČ v Kazani a v 03.45 LSEČ v Novosibirsku. "Na letišti v Khovdu letadlo přistane ve středu asi v 8.00 LSEČ. Do rezervace Khomiin Tal převeze koně i doprovod nákladní automobil," informuje zoo.
 

Kůň Převalského, poslední divoký kůň vůbec, byl ve volné přírodě vyhuben na přelomu 60. a 70. let minulého století. Pražská zahrada od založení v roce 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. První pokusy o návrat koní zpět do mongolské přírody začaly v 90. letech minulého. Zoo se v letech 1998 a 2000 zapojila předáním čtyř koní, kteří byli v rámci zahraničních transportů dopraveni do oblastí Tachin Tal a Hustain Nuru.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

tn.cz / Mediafax