Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Dávky nemůžete pobírat do nekonečna, řekl NEČAS V NOVÉM BORU

Petr Nečas v severních Čechách
Zdroj: Daniela Pilařová

Premiér Petr Nečas (ODS) navštívil Šluknovsko, ukázal se v Novém Boru, Rumburku i Varnsdorfu. S místními jedná o možných řešeních sociální situace v regionu, informoval v pondělí ráno mluvčí vlády Jan Osúch.

"S vedením měst, místními sdruženími a představiteli bezpečnostních složek bude jednat o konkrétních návrzích, jak zlepšit problematickou sociální situaci v oblasti," přiblížil Osúch premiérův pondělní program s tím, že na cestě bude předsedu vlády doprovázet také zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 

Návštěvu v oblasti, kde se v posledních měsících vyhrocují sociální nepokoje, začal premiér před desátou hodinou v Novém Boru. Tam se sešel se starostou města a velitelem městské policie. Podívat se měl dokonce do baru, ve kterém došlo ke krvavému útoku mačetami.

 

Odtud se vládní delegace přemísťuje do Rumburku, kde navštíví mateřské centrum a k jednacímu stolu zasedne s vedením místní policie. Před jednou hodinou odpoledne ho čekal pracovní oběd se členy Sdružení pro rozvoj Šluknovska.

 

PSALI JSME:

Varnsdorfem prošla tisícovka demonstrantů...

Rozhovor, z kterého mrazí: Kluk (10) TERORIZUJE VARNSDORF. Sousedé se ho bojí!

 

Po druhé hodině potom premiér odjede do Varnsdorfu, kde se setká s vedením města.

 

Podle premiéra nemůže od státu dávky v hmotné nouzi dostávat člověk donekonečna jen tak za nic, musí vykonat veřejně prospěšné práce. Shodně s ministrem práce Jaromírem Drábkem (TOP 09) tak vyzdvihl připravovanou sociální reformu.

 

"Vážím si toho, že obyvatelé Nového Boru se nepřidali k těm protestům, pořádaným extremisty a DSSS, že situaci chtějí řešit pokojně," uvedl předseda vlády. Podotkl, že na žádost starostů nechala vláda posílit počty policistů v regionu.
Podle Nečase je posílení policie a zajištění veřejného pořádku jen první krok, pak musí následovat opatření středně dobého a dlouhodobého charakteru. "Nelze tolerovat, že dětí z problémových lokalit nechodí do školy. Je-li někdo nezaměstnaný, tak přece nemá nic jiného na práci, než děti odvést do školy, zkontrolovat je tam a pak je ze školy zase přivést," uvedl premiér.

 

Od 1. ledna by podle nového sociálního systému ČR měl ten, kdo chce využívat dávkového systému déle než dva měsíce, vykonat veřejně prospěšné práce. Pak by podle Nečase měla následovat intenzivní práce s vyloučenými lokalitami. Mimo jiné by se měla zavést taková legislativní opatření, která umožní vytvořit centrální registr přestupků, hygienická pravidla z hlediska sociálních zařízení, či podlahové plochy v poměru k počtu tam bydlících.

 

Sociální bouře a protiromské nálady v regionu rozpoutal zmiňovaný útok mačetami pětice Romů na hosty herny v Novém Boru v polovině srpna. O dva týdny později pak dvacetičlenná skupina Romů přepadla a zbila několik lidí v Rumburku. V regionu, kam velké množství Romů nastěhovaly realitní kanceláře, prudce vzrostla kriminalita a s ní i napětí mezi místními starousedlíky a právě nově příchozími Romy.

tn.cz / Mediafax