Děkana Zachariáše nahradí Pospíšil, odstoupili i proděkani

Děkana Zachariáše nahradí exministr spravedlnosti Pospíšil
Zdroj: TN.cz
Jaroslav Zachariáš a Jiří Pospíšil

Děkan a proděkani právnické fakulty Západočeské univerzity byli zapleteni v kauze s plagiátorstvím disertační práce.

Funkci děkana právnické fakulty v Plzni dočasně převezme za Jaroslava Zachariáše bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který dostal v úterý od rektora univerzity jmenovací dekret.
 

Končí i dva proděkani, Milan Kindl a Ivan Tomažič, kteří jsou také zapleteni do falšování disertační práce. Oba v úterý odpoledne oznámili, že se vzdávají svých postů.

 

Jejich rezignaci si přáli hlavně studenti fakulty, kteří už sepsali petici za jejich odstoupení.

Co se vlastně stalo?


Na veřejnost se nedávno dostala opsaná disertační práce jednoho z proděkanů Tomažiče i opsaný děkanův posudek. Podle proděkana Kindla se jednalo pouze o nastraženou past, aby fakulta zjistila, kdo vynáší ven interní informace. V současné době u sebe má práci rektor a předá ji k dalšímu posouzení.
 


Podívejte se na video

 


Děkan Zachariáš proto podal rezignaci. V pátek byl také odvolán děkan filozofické fakulty Ladislav Cabada. Odvolal ho akademický senát kvůli ztrátě důvěry. Podrobnosti TADY.

 

Další případ plagiátorství hlásí Brno. Děkan veterinární fakulty Leoš Pavlata loni v lednu opsal vědecký článek spolu s kolegy. Text vyšel v časopisu Veterinářství. Na případ upozornil nedávno autor článku a jeho dlouholetý  spolupracovník Josef Illek. Více ZDE.

mar s přispěním Romany Vébrové TN.cz