Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Studénka: před rokem krev a křik, dnes slzy a vzpomínky

Ve Studénce proběhla pietní akce za oběti tragické nehody vlaku ve Studénce. Zemřělo při ní 8 lidí.

Rychlík Comenius přesně před rokem narazil ve Studénce do konstrukce silničního mostu, která se zřítila na koleje. Tragická událost brala lidské životy. V těch, kteří přežili, zanechala otřesné vzpomínky.


Přeživší a pozůstalí si dnes ve Studénce připomněli první výročí události, která zasáhla do jejich životů. Pietní akce začla v 10 hodin v hotelu Antler.


“Je tady tak 150 lidí, včetně cestujících, kteří tenkrát cestovali vlakem, ale i rodiny obětí,“ informovala z pietní akce naše reportérka.
 

 Památku obětí přijeli uctít i strojvůdce Jiří Šindelář, který vlak řídil, nebo záchranáři nebo hasiči, kteří na místě zasahovali a fanoušci skupiny Iron Maiden, kteří před rokem mířili vlakem na koncert své oblíbené skupiny.
 

Poslechněte sí výpověď strojvedoucího a jednoho z pozůstalých


Přišla i Naďěžda Tomečíková, která před rokem ve vlaku smrti jela a setkání iniciovala. “Byl to otřesný zážitek, teprve před týdnem jsem se odvážila nesednout do vlaku a řídit auto si ještě netroufám,“ líčí zdravotní sestra, která tenkrát seděla ve vlaku a sama také pomáhala zachraňovat lidské životy. Podrobnosti ZDE.

 

Vzpomínkové akce budou pokračovat i na železniční trati. Pod mostem by tu měl projet kolem půl jedenácté vlak.“ Dopoledne tu bude projíždět rychlík Comenius, který v místě nehody zpomalí a bude houkat,“ popsala reportérka.


V místě nehody je i malý provizorní pomníček, kam lidé od rána nosí květiny. Po pietě účastníky ještě čeká neformální setkání opět v hotelu.

 

Na pietě se také spolupodílí i Krizové centrum v Ostravě. “Pro všechny je to hodně bolestivá věc, ale některým by měla pieta pomoci vypořádat se lépe s tragédií,“ řekla v pátek pracovnice Krizového centra Petra Dašková. Více si o nehodě přečtěte TADY.
 

Podívejte se na sestřih tragické nehody.
 

s přispěním Evy Myšíkové TN.cz