Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Déšť udeřil na Šumperk. Dyje hrozí na jihu Moravy

Přívalový déšť potrápil v noci Šumperk a okolí. V Jihomoravském kraji zvedly deště hladinu Dyje.

Druhý stupeň povodňové aktivity, takzvaná pohotovost, platí na Dyji už na třech místech. K Vranovu a Znojmu přibylo také Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. Na dalších místech platí první stupeň povodňové aktivity, takzvaná bdělost.


Meteorologové ve středu dopoledne odvolali varování před silným bouřkami a přívalovými dešti, které mělo platit až do středečního večera.


Pohotovost ve Vranově a Znojmě platí už od úterka. Důvodem je vypouštění vody z Vranovské přehrady a vodní nádrže Znojmo. Vodohospodáři chtějí vytvořit prostor pro zadržení vody z očekávaných srážek.


Vodohospodáři předpokládají, že na rakouské straně hranice bude voda kulminovat dopoledne, v Podhradí možná kolem poledne.


Bouřky nad jižní Moravou


Přes noc se zvedla hladina i na Svratce ve Veverské Bítýšce. Pohotovost je vyhlášena také na Moravské Dyji na Vysočině.


Krajem se v úterý večer a v noci na středu přehnaly bouřky. Hasiči museli čerpat vodu ze sklepů a výkopů například v Boskovicích na Blanensku, Brně-Starém Lískovci a ve Vyškově. Na několika místech na Brněnsku hasiči odstraňovali z cest spadlé stromy.


Deště i v Moravskoslezském kraji


Noční déšť v Moravskoslezském kraji zvedl hladiny čtyř menších toků v povodí Odry. Zvýšený průtok zaznamenali vodohospodáři na Ondřejnici, Lučině, Stonávce a Petrůvce. Žádný z toků ale nedosáhl ani prvního povodňového stupně. V kraji přes noc napršelo 15 až 35 milimetrů srážek, což je do poloviny očekávaného množství.


V Šumperku plavaly sklepy i diskotéka


V Šumperku v noci voda vytopila diskotéku s hernou. Hasiči zasahovali ještě u několika vyplavených sklepů. Škody půjdou do desítek tisíc korun.


To všechno způsobila jedna krátká přeháňka. Jen v diskotéce bylo až 40 centimetrů vody.


Majitel podniku se obává výše škod. Součástí diskotéky je totiž i herna, kde voda poničila ruletu za dva miliony korun.


Varování meteorologů před dešti a nebezpečím povodní trvá do dnešního večera. Platí pro skoro celou republiku.

Vanda Rajnochová, hav TN.cz