Děti z Bruntálska přišly o dopravní hřiště. Na jeho povrchu by se přizabily

Dopravní výchova dětí z Bruntálska se prakticky zastavila. Dopravní hřiště, kde se učily jezdit na kole v provozu, je totiž zdraví nebezpečné.

Téměř tisícovka dětí z celého Bruntálska prošla ročně výukou na dopravním hřišti u Základní školy na Cihelní ulici v Bruntále. Policisté a strážníci městské policie zde učili děti, jak se mají chovat v silničním provozu. Každý rok tady získalo průkaz cyklisty na šest set dětí. Momentálně však praktická část dopravní výuky neprobíhá, povrch dopravního hřiště je totiž v dezolátním stavu.


Celé hřiště je rozpraskané hlubokými trhlinami, jinde chybí veliké kusy asfaltu. Pustit na tento povrch děti, by byl hazard s jejich zdravím. „Museli jsme výuku na hřišti přerušit, protože kvůli nekvalitnímu povrchu hřiště hrozilo zranění dětí,“ potvrdila mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková. „Velmi nás to mrzí, protože o dopravní výchovu na tomto hřišti měly zájem školy prakticky z celého regionu,“ dodává policejní mluvčí s tím, že se výuka přerušila po pěti letech provozu.


„Ten stav hřiště je opravu neutěšený, nedá se na něm bezpečně jezdit,“ přitakává i ředitel základní školy na Cihelní ulici Jiří Pozdíšek s tím, že toto hřiště je sice v areálu školy, ale škola jej neprovozuje. „Bylo by fajn, kdyby se hřišti věnovalo více finančních prostředků na údržbu, protože dopravní výchova má pro děti veliký význam, o tom snad už dneska nikdo nepochybuje,“ doplňuje ředitel Jiří Pozdíšek.


O problému s dopravním hřištěm velmi dobře vědí i na bruntálské radnici, která je zřizovatelem hřiště. Až doteď však na opravy neměla peníze, prostředky totiž směřovaly na vybudování nedalekého skateparku. Sotva se však o situaci začala zajímat média, peníze se zřejmě kupodivu přece jen najdou.


„S potěšením mohu říci, že záležitost dopravního hřiště je už v tuto chvíli velmi pravděpodobně vyřešena, protože jsme získali dotaci, to znamená, že můžeme uvolnit prostředky z kapitoly dopravy právě na opravu povrchu tohoto hřiště,“ řekl v pondělí mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek, podle něhož si oprava hřiště vyžádá náklady ve výši až čtyři sta tisíc korun. „Chtěli bychom hřiště opravit ještě letos,“ dodává Ondrášek.


Dětem tak nezbývá než doufat, že radnice peníze na opravu hřiště ještě v tomto roce skutečně bude mít k dispozici, často je totiž od záměru oprav k jejich realizaci velmi daleko.

 

Marek Švidrnoch