Díky malování našli v karvinském kostele fresky z 15. století

Nečekaný objev se podařil restaurátorům v kostele v Karviné. Přípravné práce na malování odkryly vzácné fresky z 15. století.

Výjimečný objev učinili restaurátoři v kapli nejstarší stavby města - kostela Povýšení svatého Kříže ze 14. století, který se nachází u hlavního náměstí v blízkosti karvinského zámku. Po zahájení přípravných prací na malování odkryli restaurátoři fragmenty fresek. Z malování kaple tak nejspíše nebude nic.


"Objev je to velmi překvapivý, protože kostel byl vymalován v roce 1977, a už tehdy se prováděl i průzkum. Takže jsem nepředpokládal, že tady v této kapli nějaké malby budou. Ten průzkum byl ale zřejmě povrchový, a nešel do omítkových vrstev, takže ty gotické malby neobjevili,“ říká Dalibor Halátek z Národního památkového ústavu v Ostravě s tím, že za posledních dvacet let byly na severní Moravě učiněny pouze dva podobné nálezy.


Na stěnách kaple se podařilo odkrýt například postavu krále s kyjem v ruce, muže se zahnutou zbraní, či letícího anděla. "Má to úžasnou historickou hodnotu,“ potvrzuje také restaurátorka Romana Balcarová, podle níž teď bude záležet hlavně na financích, jestli se bude v odkryvu maleb pokračovat. "Odkryv je totiž samozřejmě finančně velmi náročný, za den se odkryje jen pár centimetrů malby. To znamená náklady v řádech milionů korun,“ doplňuje Dalibor Halátek.


Historickou hodnotu nálezu si uvědomuje i město Karviná, primátor proto přislíbil pomoc. "Je to nejvýznamnější objev v Karviné za poslední desítky let, takže se zcela jistě budeme snažit pomáhat se sháněním finančních prostředků na odkrytí a restaurování maleb,“ prohlásil primátor Tomáš Hanzel.

 

Marek Švidrnoch