Drůbeží výkaly zabily ryby na Domažlicku

Drůbeží trus zabil v noci na sobotu ryby ve třech rybnících ve Velkém Malahově na Domažlicku. Operační důstojník hasičů řekl, že splašky se dostaly do vody po vymývání jímek v nedaleké drůbežárně.

Už v průběhu noci zasahovali hasiči u rybníků v Jivjanech, části obce Velký Malahov na Domažlicku. "V drůbežárně vymývali odpadní jímky a drůbeží trus se dostal do rybníků. To způsobilo kritický nedostatek kyslíku ve vodě a dramatický vzrůst koncentrace močoviny ve vodě. Zatím uhynulo kolem 300 ryb, lze ale předpokládat, že znečištěná voda zabije všech 1500 ryb, které tu rybáři nasadili," řekl operační důstojník. Podle jiných informací ale zatím zemřely spíše jednotlivé ryby, na hladině rybníků našli deset mrtvých ryb.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na Domažlicku umírají ryby. Ničí je přívalové deštěPři likvidaci havárie spolupracovali hasiči, rybáři i policisté, pracovníci odboru životního prostředí v Horšovském Týně a také zástupci drůbežáren. Hasiči zabezpečili výpustě proti dalšímu úniku a zároveň zajistili, aby se znečištěná voda nedostala do dalších rybníků v kaskádě.

 

RYBY UHYNULY V ČERVENCI I MODLANECH

 To, že úhyn ryb má na svědomí únik drůbežího trusu po vymývání jímek v drůbežárně, potvrdil i starosta Velkého Malahova Václav Brichzin. "Voda z jímek stekla meliorací do potoka. Většina uhynulých ryb zůstala pod hladinou, vyplavou až za pár dní. Jsme v kontaktu se zástupci drůbežáren a snažíme se problém řešit," řekl starosta Brichzin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax