Exekutor zabavil ženě počítač s pracovními daty. Nemůže pracovat

V začarovaném kruhu se ocitla žena z Ostravy. Exekutor jí zabavil počítač s pracovními daty. Bez nich nemůže pracovat a splácet dluh. O vydání dat však žena usiluje marně.

Do dluhové pasti spadla Eva Bystroňová (62) z Ostravy poté, co ji napadl bývalý druh a způsobil jí těžká zranění, z nichž se léčila deset měsíců. Během té doby nebyla schopna splácet své závazky, situace tak dospěla do stadia, kdy se všeho chopil exekutor, který vyměřil ženě dluh 128 tisíc korun. Letos v dubnu jí zabavil domácí kino, a počítač. V něm však měla Eva Bystroňová důležitá data svého zaměstnavatele, bez nichž nemůže řádně vykonávat svou práci.


“Pracuji pro kabelovou televizi, a bez těchto dat to prostě nejde. Snažila jsem se to exekutorovi vysvětlit už když mi počítač zabavoval, ale choval se naprosto arogantně a nic ho nezajímalo. Prostě vyrval z počítače kabely a odnesl ho. Od té doby se marně snažím dostat data zpět. Nikdo ale nereaguje na moje telefony, ani mejly,“ říká zoufale Eva Bystroňová s tím, že bez dat o klientech nemůže pořádně pracovat, vydělávat, a splácet dluh. Navíc jí nyní přišlo strohé oznámení, že všechny zabavené věci, včetně počítače, budou 11. října prodány ve veřejné dražbě. Tím by definitivně přišla i o pracovní data, protože ta budou před dražbou smazána. “Jsem z toho naprosto zoufalá, jak můžou s člověkem takhle zametat? Já se snažím dluh splácet jak jen můžu, už se mi od dubna podařilo více než polovinu splatit, a oni přesto prodají moje věci! Televizi vzal čert, ale ta data jsou nenahraditelná,“ říká se slzami v očích Eva Bystroňová.


Vykonavatel exekuce Ivo Mazal odbyl dotaz, proč se prodávají věci Evy Bystroňové i přesto, že dluh splácí s tím, že se nebude k ničemu vyjadřovat. “Nejsem v této věci zbaven mlčenlivosti, takže nebudu podávat žádné informace,“ prohlásil Ivo Mazal, a zavěsil.

 

Podle mluvčí Exekutorské komory ČR jde však o legitimní postup. “Dohodnuté splátky nebrání exekutorovi zabavit a prodat movitý majetek v dražbě,“ říká mluvčí Exekutorské komory ČR Monika Zajícová. Podivila se však nad tím, že se Eva Bystroňová nemůže dostat k datům na zabaveném počítači. “Exekutor by rozhodně měl umožnit paní Bystroňové si data ze svého počítače stáhnout. Měla by využít svého práva nahlédnout do spisu, a data si stáhnout,“ dodává Monika Zajícová.


“Snažila jsem se situaci řešit i přes svého právníka, ale nepomohlo to, data stále nemám. Já vlastně ani nechápu, kde se vzal tak vysoký dluh, který po mě vymáhají. Exekutor, který mi zabavoval věci, mi nedal žádný úřední dokument, kde by bylo rozepsáno co komu dlužím. Jen na svou vizitku napsal nějaké cifry, a že prý dlužím 128 tisíc korun. To mě naprosto šokovalo,“ kroutí hlavou nad způsoby exekutora Eva Bystroňová s tím, že si uvědomuje svůj dluh ve výši okolo 35 tisíc korun kvůli autonehody, a dalších zhruba třicet tisíc jí zbývalo doplatit na úvěr, který si vzala u Komerční banky.

 

“Ten zbytek do 128 tisíc zřejmě budou úroky a sankce. Já jsem ten dluh uznala, splácím ho, ale mohla bych ho splácet mnohem efektivněji, kdyby mi vrátili počítač, nebo alespoň ta důležitá data. Vždyť to nemá logiku. Já potřebuji pracovat, oni potřebují, abych pracovala, ale paradoxně mi ve vydělávání peněz brání,“ říká nešťastně Eva Bystroňová.

 

Marek Švidrnoch