EXKLUZIVNÍ VIDEO: Dopravní loď po osmi měsících opustila náves v Lesné

Dlouhých osm měsíců se mohla vesnička Lesná na Znojemsku pyšnit neobvyklou dominantou - třicetimetrovou dopravní lodí, která parkovala přímo na návsi. Ve středu ji majitel spustil na Vranovskou přehradu.

Třicetimetrový hydrobus parkoval na návsi v Lesné od loňského 1. září. Než dorazil do vísky nedaleko Vranovské přehrady, ujel dlouhou cestu. Nejprve po vodě z Balatonu na vodní nádrž Gabčíkovo a odsud loni po souši až do Lesné. Tam jeho cesta na hladinu Vranovské přehrady dočasně skončila. Majitel totiž neměl potřebná povolení ke spuštění na přehradu a tak loď odstavil v Lesné. Že to bude na osm měsíců nikdo netušil.

 

PODÍVEJTE SE

Reportáž o lodi kotvící na návsi

 

Od středy je ale všechno jinak. Po osmi měsících loď konečně dojela na místo určení. Obyvatelé Lesné se s ní ale loučili jen neradi. Za dlouhé měsíce si na netradiční ozdobu návsi zvykli. "Bude to tu takové prázdné. Loď  tu bude chybět," shodli se lidé z Lesné. Netradiční "kotviště" si ostatně pochvaloval i majitel. "Vyšli mi tu vstříc, chtěl bych lidem poděkovat," řekl Martin Balík. Ten pobyt na návsi v Lesné využil i k rekonstrukci lodi - za osm měsíců mimo jiné kompletně vyměnil obložení i podlahy.

 

Loď patří na vodu

 

Nakonec ale maďarský třicetimetrový hydrobus pro sto padesát lidí přece jen skončil na hladině přehrady. Majitel si vyřídil potřebné povolení od Povodí Moravy a loď mohl převézt na přehradu. Z Lesné to sice bylo jen asi deset kilometrů, přesto převoz trval dlouhých pět hodin. Tahač dokonce musel poslední čtyři kilometry s lodí couvat až do kempu na vranovské pláži. "Nejhorší ale nebylo couvání. Mnohem větším problémem byl obrubník na nájezdu k pláži," řekl Jaroslav Trkal z přepravní firmy. Její pracovníci museli kvůli lodi ořezat větve desítek stromů, vyvrátit dopravní značku a na písčitou pláž dostat dva stotunové jeřáby.

 

Ty nakonec ve středu odpoledne loď položily na hladinu přehrady. "Rozklepala se mi kolena," přiznal už v kormidelně kapitán lodi Jiří Nesiba. Ten se na Vranovskou přehradu vrací po téměř dvaceti letech. Lodní doprava tu totiž byla v roce 1992 na dlouhá léta zakázána a tehdejší flotila pěti lodí byla rozprodána. Dopravu se podařilo obnovit až před několika lety, třicetimetrový hydrobus Martina Balíka ale bude zdaleka největším plavidlem na přehradě.  Loď byla pokřtěna jménem Dyje - stejně se totiž jmenovala i jedna z pěti lodí splouvajících přehradu do roku 1992. Navíc jde i o stejný typ lodi k nerozeznání od těch původních.

 

Nové plavidlo teď ještě čekají zkoušky, první pasažéři by se na něm ale měli svézt nejpozději o prázdninách.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Dušan Vrbecký