EXKLUZIVNÍ VIDEO: Obří vzdušný vír vyděsil Východočechy

Úterní bouřky, které se prohnaly Českou republikou, přinesly i zajímavý meteorologický úkaz.

 

Redakci tn.cz se ozvala čtenářka, kterou v úterý odpoledne vyděsil obří vzdušný vír, který se pohyboval pod bouřkovými mraky nad Pardubickým a Královéhradeckým krajem.
 
"Projížděli jsme obchvatem kolem Holice směrem na Horní Ředice, když se nám na obzoru ukázal velmi zajímavý úkaz. Pod mraky se táhl dlouhý tmavý vír. Ihned jsem sáhla po kameře, abych to natočila,“ říká Petra Kolibová.
 
Zajímavý meteorologický úkaz se objevil v 11:52, tedy v době, kdy ve východních Čechách byla velká oblačnost, přeháňky a bouřky.
 
PSALI JSME:
 
"Jedná se zřejmě o úkaz zvaný odborně tromba. Tento jev se objevuje poměrně vzácně, ale není to úplně výjimečný jev. Objevuje se u bouřkových mraků ve vyšších vrstvách atmosféry, a pokud se dolním okrajem nedotkne země, nezanechá za sebou žádné větší škody. Žádnou větší spoušť nemáme ze včerejšího dne hlášenu,“ řekl tn.cz Tomáš Popelka z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.
 
Meteorologové definují trombu jako vír v atmosféře s jinou než horizontální osou a průměrem řádově jednotek, desítek, výjimečně i stovek metrů.
 
"Velké tromby se tvoří ve vyšších vrstvách ovzduší v horkém instabilním vzduchu a jsou vázány na oblak druhu cumulonimbus, z něhož se spouštějí dolů a mohou dosáhnout až zemského povrchu,“ stojí na stránkách ČHMÚ.

 

vrl TN.cz