Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.10. 2009 20:26

150 extremistů pochodovalo Rakovníkem. Vzpomínali na vraždu

Středočeským Rakovníkem pochodovala skupina pravicových radikálů. Vzpomínali na rok starou vraždu.

V Rakovníku se uskutečnil v sobotu vpodvečer pochod pravicových extremistů. Vzpomínali na sedmadvacetiletého muže, který byl v tomto městě loni 25. října zavražděn.


Část extremistů tento čin vykládá jako rasově motivovanou vraždu. Pochodu se účastnilo asi 150 lidí, nesli louče a v čele průvodu portrét zavražděného. V akci bylo zhruba 150 policistů, žádný incident nemuseli řešit.


Extremisté, které svolali přívrženci Autonomních nacionalistů, se vydali z rakovnického nádraží na Husovo náměstí. Tam na zavražděného vzpomínali. "Nemáme signály, že by mělo dojít k nějakým problémům, například ke střetům s jinými skupinami. V takovémto případě to však nejde podcenit," řekl už před pochodem mluvčí policie René Černý.


Policisté se psy už od oběda procházeli městem a u vjezdu do Rakovníka u nádraží kontrolovali projíždějící auta početné hlídky. "Akce je nahlášená do 21 hodin, skončit by měla určitě na náměstí, kde loni došlo k tomu trestnému činu," dodal Černý.


Sedmadvacetiletý mladík byl loni v Rakovníku usmrcen nožem. Podle extremistického sdružení Autonomní nacionalisté byl zavražděný jejich stoupencem a zabil ho Rom. Podle policie však pachatel Rom nebyl, soud, který ho poslal na 12 let do vězení, rasový motiv vraždy také neuvedl.

tn.cz / ČTK