Festival Devět bran bude letos věnovaný vzpomínce na Arnošta Lustiga

Arnošt Lustig
Zdroj: Mediafax
Na ceremoniálu bude in memoriam předána cena Grand Prix Arnoštu Lustigovi.

Festival česko-německo-židovské kultury Devět bran, který se uskuteční od 13. do 26. června v Praze, bude věnovaný vzpomínce Arnošta Lustiga. Hlavním tématem festivalu také bude francouzská židovská kultura, sdělil na středeční tiskové konferenci ředitel festivalu Pavel Chalupa.

Zahájení festivalu se uskuteční 13. června od 19 hodin v pražském Stavovském divadle. Na ceremoniálu bude předána cena Grand Prix - Křišťálová menora za přínos židovské kultuře, kterou získá in memoriam Arnošt Lustig. "Rozhodli jsme se přejmenovat cenu pro filmové tvůrce v oblasti hraného a dokumentárního filmu na Cenu Arnošta Lustiga, a to se souhlasem rodiny tohoto významného literáta," sdělil Chalupa.

 

KOMPLETNÍ PROGRAM FESTIVALU NAJDETE ZDE

 

Od 14. do 26. června bude festival putovat mezi Divadlem pod Palmovkou, libeňskou Synagogou, Francouzským kulturním institutem, knihkupectvím Řehoře Samsy a Valdštejnskou zahradou. "Programem festivalu si připomeneme jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů Arnošta Lustiga, který nás letos v únoru navždy opustil a který byl dlouhá léta prezidentem našeho festivalu," uvedl Chalupa. Vybrané části programu budou vzpomínkou, která Lustiga připomene jako filosofa, novináře, scenáristu, spisovatele, milovníka divadla a vypravěče.

 
V kině Mat bude 21. června uveden dokumentární film Ozvěny lidické noci od režiséra Pavla Dražana. "Tento hodinový film je součástí stejnojmenné knihy a vypráví příběhy lidí a přináší různá svědectví. Je také o tom, jak tato tragédie zabíjela i po letech, kdy asi po 15 letech spáchala kvůli Lidicím sebevraždu studentka," uvedl autor scénáře Stanislav Motl.
 
Program festivalu nabídne například seminář spisovatelů nebo divadelní představení. Diváci se tak mohou těšit na inscenaci Mefisto, Chytrák Sam a hlupák Gympl, Dobrý večer pane Lustig, ŠOA, Why We Laugh/Proč se smějeme nebo Hanin kufřík. "Od 22. do 23. června bude festival hostit Francouzský kulturní institut, kde budou uvedeny snímky režiséra Amose Gitaie," upřesnil Chalupa.
 
Poslední tři festivalové dny budou patřit hudebnímu programu. "Ve Valdštejnské zahradě například vystoupí Jihočeská filharmonie pod vedením dirigenta Lukáše Kovaříka nebo interpreti Klec, Yom či Pressburger Klezmer Band," dodal ředitel festivalu.

 

Mediafax