Formule na sifonovou bombičku: pšouk a pár sekund dramatu

Netradiční závody hostilo náměstí ve Žďáru nad Sázavou. Místní si to tu rozdali v jízdě s formulí 1 poháněnou sifonovou bombičkou.

Dráha dlouhá 25 metrů, dva balzové modely F1 a spousta sifonových bombiček. To byly hlavní kulisy závodu ve Žďáru nad Sázavou. Síly mohl zkřížit každý s každým. Rozhodující byla rychlost startovní reakce.

 
“Formule jsou poháněné sifonovou bombičkou, start je stejný jako u skutečných formulí. Po zhasnutí červených světel závodník zmáčkne knoflík a spustí jednoduchý mechanismus, který propíchne bombičku se stlačeným plynem,“ popsal princip fungování netradiční autodráhy Aleš Zahálka. Sám fungoval jako startér.
 

A pak už to byl fofr. Autíčko totiž vylétne na trať rychlostí 45 kilometrů v hodině a 25 metrů dlouhou trať přelétne za pár sekund.
 

“Byl to fofr,“ přiznali i bratři Jarek a Erik Janišovi, čeští automobiloví závodníci. Jarek přitom dokonce rok působil jako testovací jezdec ve Formuli 1 v stáji Jordan. “Je to vlastně podobné, jako ve skutečném autě. Prostě musíte mít bleskovou reakci,“ prohlásil Erik Janiš.
 

Autodráha s vozítky na sifonové bombičky je přitom vynález z dílny skutečné F1. Na mezinárodním poli na ní totiž soutěží středoškoláci z celého světa.
 

“Týmy si musí samy vyprojektovat a vyrobit autíčka a ty nejlepší z každé země pak jedou na mistrovství světa,“ popisuje manažerka české části projektu Ilona Talašová.
 

Letos poprvé na šampionátu soutěžilo i české družstvo studentů z Českých Budějovic a devátým místem si vybojovalo titul Nováček roku. Možná ještě víc je ale potěšil fakt, že se na závodech v Londýně setkali s pilotem skutečné F1 Lewisem Hamiltonem, který soutěžní týmy navštívil. Na vítěze přitom čekala ještě vyšší pocta - na audienci je přijal osobně šéf slavné F1 Bernie Ecclestone.

Dušan Vrbecký TN.cz