Fuj! Do oblíbené Vysočiny melou výrobci salámu i kosti a šlachy

kosti a šlachy v salámu Vysočina
Zdroj: Mediafax
Potravinářská inspekce zjistila, že v salámech Vysočina je málo masa, hodně vody i namleté kosti a šlachy. Ilustrační foto

Pět z deseti salámů Vysočina v obchodech v Jihomoravském kraji nevyhovělo požadavkům na kvalitu stanovenou potravinářskou vyhláškou. Agentuře Mediafax to ve středu řekl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michal Spáčil.

Závadné salámy zachytili inspektoři v řetězcích Tesco, Lidl, Spar a Billa. Společnost Kostelecké uzeniny z Kostelce u Jihlavy do svých salámů ve třech případech mlela separáty, v uzeninách bylo i málo masa a naopak hodně vody. Stejné závady našli inspektoři i u dvou salámů vyráběných řezníky firmy Pejskar a spol. z Police nad Metují.


"Čtyři vzorky salámu vykazovaly přítomnost kostní drti, což naznačuje použití strojně odděleného masa neboli separátu. To je však pro uzeniny prodávané jako salám Vysočina nepřípustné," řekl Spáčil.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nechutné: sople v sendvičích a poprděný salám v pizze


Tři ze závadných vzorků navíc podle mluvčího nevyhověly co do množství vody, což se může negativně projevit na trvanlivosti výrobku. "Dva vzorky pak nedosáhly požadované hodnoty pro obsah čisté svalové bílkoviny," řekl Spáčil.


Výrobcům a prodejcům, u kterých inspektoři nekvalitní salámy zachytili, uložila SZPI podle mluvčího opatření k nápravě. "Zahajujeme s nimi správní řízení o uložení pokuty," řekl Spáčil.


Na špatné salámy přišli inspektoři při cílené kontrole. Spáčil agentuře Mediafax řekl, že SZPI bude v kontrolách konkrétních masných výrobků pokračovat i v ostatních regionech České republiky.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

maš tn.cz / Mediafax