Garáž plná odpadků a hořlavin děsí motoristy!

Více než dva roky už se hromadí odpadky a nebezpečně hořlavé materiály v jedné z dvou set řadových garáží na Bochenkově ulici v Opavě. Majitel se o garáž nestará, a pokud by začala hořet, škody by mohly být obrovské.

Garáž napěchovaná starými matracemi, pneumatikami, igelity, bateriemi z aut, oblečením, dřevem, plasty a dalšími hořlavinami, straší majitele okolních garáží už několik let. Podle nich je tato garáž opravdovou časovanou bombou, která může kdykoli začít hořet. “Nejenže je garáž plná hořlavin a odpadků, ale navíc je volně přístupná a přespávají v ní bezdomovci, sám jsem je tam několikrát viděl. Ti si samozřejmě svítí svíčkami, takže to je hrozně nebezpečné,“ poukazuje majitel jedné ze sousedních garáží Vítězslav Pchálek, který se pokoušel nebezpečnou situaci několikrát řešit.


“Byl jsem na radnici, a chtěl jsem tu garáž vyklidit, zprovoznit, a třeba si ji pronajmout, aby přestala být nebezpečná, ale nedovolili mi to, protože stále patří nějakému chlapovi z Hodonína. Ten se o ni sice vůbec nestará, ale je jeho, takže s garáží nemůže nikdo nic dělat,“ kroutí hlavou Vítězslav Pchálek.


“Město má v této záležitosti poměrně svázané ruce, protože garáž je v majetku soukromé osoby,“ říká náměstek primátora Dalibor Halátek. “My se poslední tři roky snažíme kontaktovat vlastníka, ale nedaří se nám to. A dokud se to nepodaří, tak ten nepořádek bohužel v garáži bude,“ dodává Halátek. “Je to katastrofa. Kdyby to začalo hořet, tak lehne popelem všechno dokola. V garážích mají lidé spolu s auty spoustu hořlavých materiálů, to by byla hrůza,“ říká další majitel jedné ze sousedních garáží Jan Šmíd.


Alespoň provizorním řešením by podle něj bylo garáž zabezpečit tak, aby se do ní nedalo vniknout. Zamezilo by se tím dalšímu hromadění odpadků, a také přespávání bezdomovců, kteří mohou garáž zapálit. Město však už jednou nechalo vrata zatlouct, toto opatření však dlouho nevydrželo. Vrata byla záhy vypáčena a odpadky se v garáži začaly znovu kupit.

 

Marek Švidrnoch