Harrachov dluží přes 80 milionů korun. Hrozí mu konkurz

Harrachov od počátku 90. let dluží 17 milionů. Částa se zvýšila kvůli úrokům a soudním výlohám.

Po rozhodnutí pražského Vrchního soudu se zřejmě nejzadluženější obcí u nás stal Harachov. Toto krkonošské středisko totiž dluží od počátku devadesátých let sedmnáct milionů korun. Díky úrokům ale dluh narostl už na téměř devadesát milionů.

 

Harrachov byl založen v 17. století. Po desetiletí byl hlavním městem Krkonoš a jezdila sem česká smetánka. Harrachov ale kromě mamutího můstku proslul také sklárnou. Když v roce 1993 sklárna Crystalex zkrachovala, v té době nedostavěné domy, které sklárně patřily, získalo právě město Harrachov.

 

"Na vlastní náklady jsme ty domy postavili,“ říká starosta Harrachova Tomáš Ploc.

 

Podle soudů ale město převzalo spolu s několika domy a pozemky také dluh vůči Agrobance. A když zkrachovala i agrobanka, pohledávku převzala další společnost. Ta ji chce po Harrachovu vyplatit a soudy jí dávají za pravdu.

 

"Město Harrachov a ministerstvo financí České republiky jsou povinni zaplatit žalobci,“ uvedl mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

 

Z původních 17 milionů se údajný dluh města Harrachova za 16 let vyšplhal na více než astronomických 80 milionů korun. A to jen kvůli vysokým úrokům a soudním poplatkům.

 

"Nic jsme s dluhem nepřevzali, získali jsme to od fondu národního majetku bezplatně. Máme možnost ještě dovolání k Nejvyššímu osudu,“ tvrdí starosta Harrachova Tomáš Ploc.

 

Jakmile ale Harrachov verdikt Vrchního soudu obdrží, má pouze tři dny na zaplacení částky, která představuje více než dva roční rozpočty této obce se 1700 obyveteli. Každý z nich teď vlastně dluží půl milionu korun.

 

Reálně hrozí, že město skončí v konkurzu a věřitel bude chtít získat desítky milionů prodejem obecního majetku, jako se to například před několika lety stalo Rokytnici nad Jizerou. Harrachov by tak mohl přijít dokonce i o svůj podíl na světoznámých skokanských můstcích.

tn.cz / TV Nova