Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Hladina Dyje klesla na úroveň bdělosti

Hladina Dyje v noci na dnešek poklesla. Vodohospodáři z Povodí Moravy odvolali pohotovost ve všech třech místech, kde ve středu platil druhý stupeň povodňové aktivity.

Na šesti stanicích na Dyji přetrvává první stupeň, tedy takzvaná bdělost, sdělil dispečink Povodí Moravy. Pohotovost eviduje už jen stanice Českého hydrometeorologického ústavu Trávní Dvůr na Znojemsku.


"Pokles hladiny je pomalý, celé povodí je totiž plné vody, ale měl by pokračovat," řekl dispečer Povodí Moravy. V Trávním Dvoře pohotovost podle něj přetrvává kvůli odlišně nastaveným kritériím. Hladinu tam zvedá především odtok z Vranovské přehrady. "Je to řízená manipulace," dodal.


Podyjí patří k místům, kde vzedmutá hladina v minulých letech páchala škody. Letos se zatím řeka ještě z břehů nevylila. Nejvíce ostražití byli ve středu v Podhradí na Znojemsku. Voda přitékající z Rakouska tam kulminovala před polednem a třetího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení, nedosáhla.


Bdělost přetrvává pod přehradami ve Znojmě a ve Vranově nad Dyjí. Vodohospodáři snižují hladinu nádrží, aby vytvořili prostor pro zachycení případných srážek. První stupeň ve čtvrtek ráno evidovali vodohospodáři také v Hevlíně na Znojemsku a Ladné a Nových Mlýnech na Břeclavsku.

tn.cz / ČTK