OHROŽENÍ: Voda v řekách opouští koryta a přichází liják. MAPA

Hladina českých řek prudce stoupá. Na Dyji hrozí velké povodně. Problémy jsou na Vysočině i jinde.

Meteorologové už varovali, že Dyje brzy překročí nejvyšší povodňový stupeň. To znamená, že se rozlije z koryt. V ohrožení je kromě Jihomoravského kraje i Vysočina.


 

V pohotovosti musejí být lidé v Olomouckém, Středočeském, Pardubickém, Plzeňském a Jihočeském kraji.
 

Co říká o hrozbě povodní meteoroložka Dagmar Honsová?

Bdělost platí pro Královéhradecký kraj. Relativně bezproblémová je situace v Praze, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji.

Podívejte se na aktuální stav hladiny českých řek. Klikněte na mapu, abyste se dozvěděli, jestli hrozí povodně u vás.

Vrásky na čelech nažene lidem hustý déšť, který ve čtvrtek odpoledne zkropí Česko. "Na Vysočině by ve čtvrtek mělo napadnout až 30 milimetrů srážek," řekla tn.cz meteorložka Dagmar Honsová. Podle ní naprší až 20 milimetrů v jižních Čechách a o pět méně v jižní Moravě. "Nejhorší bude situace na Dyji, kde se očekává třetí povodňový stupeň," dodala Honsová.

Hladiny řek stoupají i kvůli teplému počasí a teplému větru. "Kvůli těmto dvěma faktorům hrozí povodně," řekla meteoroložka.

 

Hladiny stoupají od rána


Druhý povodňový stupeň platil kolem 08:00 na třech místech na řece Dyji, na východočeské Novohradce v Úhřeticích, Šlapance ve stanici Mírovka na Havlíčkobrodsku a na říčce Balince v Balinách u Velkého Meziříčí. Na Úslavě ve stanici Prádlo u Plzně a na Novohradce v Luži na Chrudimsku hladina kolísá mezi prvním a druhým povodňovým stupněm.

V Mírovce dosahuje hladina Šlapanky dvou metrů. Normální stav je pouze půl metru.

V řece Balinka na Žďársku už voda zaplavuje sklepy.


Bdělí jsou i vodohospodáři například na Nežárce v jihočeské Lásenici. V noci mírně stoupla také Morava ve Strážnici na Hodonínsku, Jihlava ve stanicích Třebíč-Ptáčov či Sázava v Kácově a Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku. Tam všude hrozí první povodňový stupeň.


 

Dyje zlobí


Podle hydrometeorologů rozsáhlé povodně zatím nehrozí. Hladina řeky Dyje v Ladné u Břeclavi se zvýšila z odpoledních 272 centimetrů na 282 centimetrů. "Stupeň pohotovosti platí nyní i pod Novomlýnskými nádržemi a nově i v Podhradí na Znojemsku, kde stoupá voda nejrychleji," informovala dispečerka Povodí Moravy Libuše Foretová.

Zhruba metrové zvýšení hladiny Dyje na spodním toku souvisí podle dispečerky s upouštěním přehrady v Nových Mlýnech, kterou vodohospodáři připravují na jarní tání.V Podhradí se během posledních 24 hodin hladina zvedla o půl metru. Celá oblast je na druhém stupňi povodňové aktivity. Více vody v horním toku má na svědomí tání sněhu v povodí rakouské Dyje v okolí Raabsu. V tomto úseku voda stoupá přibližně o centimetr za hodinu.


Pod znojemskou přehradou zavalila voda několik zahrádek, škody jsou tu ale minimální.

K dosažení třetího povodňového stupně a ohrožení záplavami má Dyje ale ještě daleko. Hladina by podle dispečerky v Ladné musela dosáhnout 4,2 metru. 

ora tn.cz / Mediafax