Horkem rozteklé silnice: Škody na autech se dokazují těžko

Tropická horka likvidují některé české silnice. Případné škody na autech se ale vymáhají těžko.

Dálnice D5 na Tachovsku se horkem natáhla tak, že se po ní nedá jezdit. Minimálně dvě silnice na Vysočině se pro změnu horkem trhají tak, že asfalt zůstává nalepený na pneumatikách. Odletující štěrk i asflat mohou poškodit karosérie aut. "Jen v naší obci bylo takových patnáct rozbitých skel od odletujícího štěrku z rozteklé silnice," říká místostarosta Rožné na Žďársku Libor Pokroný. Kromě toho prý odletující kameny dokonce zranily několik lidí.

 

PODÍVEJTE SE

Reportáž o roztékajících se silnicích na Vysočině

Horko poškodilo dálnici D5

 

Nejlepší je havarijní pojistka

 

Domoci se pojistného odškodnění je v takovém případě ale problém. Relativně dobře jsou prý na tom ti, kteří mají své auto havarijně pojištěno. "V takovém případě lze náhradu škody uplatňovat z havarijní pojistky," tvrdí mluvčí pojistného ústavu Václav Bálek. Horší je to u motoristů bez havarijního pojištění. "Pokud jim škodu neuzná provozovatel komunikace, musí si opravu uhradit sami," dodává Bálek.

 

Podívejte se na reportáž o nekvalitních silnicích:

 

 

Problém ovšem může vyvstat, pokud bude poškozený uplatňovat škodu na majiteli komunikace. "O problémech silnic na Žďársku víme, nicméně zatím neregistrujeme žádnou stížnost od poškozených řidičů," tvrdí náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl. "Pokud takové škody budou, mohou  se lidé obrátit na vedení Správy a údržby silnic kraje Vysočina nebo přímo ke mě," tvrdí Joukl.

 

Odpovědnost majitele? Pouze při špatné technologii

 

Podle mluvčího pojišťovny by ale v takovém případě byl problém s dokazováním viny. "Je to podobný případ, jako u výtluků na vozovce po zimě. Pojištění odpovědnosti správce komunikace se vztahuje pouze na případ, kdy škoda prokazatelně vznikla technologickou chybou při výrobě povrchu. Pokud ale k poškození došlo vlivem extrémního vedra nebo mrazů, pak se pojištění odpovědnosti na takové případy nevztahuje," vysvětluje Bálek.

 

Mají tedy řidiči šanci? Podle Bálka ano. "Každý takový neobvyklý případ je pak posuzován individuálně. Já jsem se ale zatím s takovým případem nesetkal," dodává. 

Dušan Vrbecký