Ještěrky se vylíhly v noci, želva už je také na světě

Novoroční závod o to, kdo se první vylíhne vyhrály na celé čáře ještěrky tangerské.

Několik prvních dní roku 2011 jste mohli na webových kamerách tn.cz v pražské zoologické zahradě sledovat souboj dvou plazů, o to, čí mláďata se vylíhnou jako první. Adepty byly ještěrky tangerské a želvy egyptské.

 

V noci na 6. ledna souboj skončil vítězstvím ještěrek. "Tři ještěrky se vylíhly před objektivem kamer v noci. Další tři ještěrky mimo jejich dohled," informovala mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová.

 

 

Ve čtvrtek dopoledne také informovala, že se už vylíhla i želví mláďata.

 

 

Želva egyptská neboli Kleinmannova patří spolu s varanem komodským a želvou texaskou (Beralndierovou)k nejcennějším plazím odchovům roku 2010 a doufáme, že úspěšná sezóna bude pokračovat i v Novém roce. Želva egyptská je kriticky ohrožený druh malé suchozemské želvy z pouštních oblastí jihozápadního Středomoří. Je řazena mezi 25 nejohroženějších druhů želv světa. Je velmi choulostivá a její chov v lidské péči je nesnadný. Evropské zoologické zahrady organizují evropský záchovný program (EEP) , který je založen na jedincích lybijského původu zabavených pašerákům v Itálii.

 

Ještěrka tangerská je marocký poddruh velké severoafrické ještěrky paví. V zoo Praha je návštěvníci mohou vidět v pavilonu Afrika zblízka. Rodiče mláďat, která by se měla vylíhnout začátkem ledna se vylíhla v pražské zoo v prosinci loňského roku. Jěštěrky tangerské u nás kladou 6-11 vajec. Kožovitá vejce mají zkraje mají po snešení dlouze oválný tvar a váží kolem 1,5 gramu, v průběhu inkubace přijímají vodu, zakulacují se a jejich váha se zdvojnásobí. Inkubační doba je 60-78 dní. Pozorovaná vejce byla do líhně umístěna 5.11., ale je pravděpodobné, že se již nějakou dobu vyvíjela v teráriu.
 

TN.cz