Jihlavské autoškoly bojují s komisaři. Prý jim šikanují žáky

Jihlavské autoškoly si stěžují na komisaře místního magistrátu. Jsou prý na žáky přehnaně tvrdí.

Rovná polovina ze čtrnácti set uchazečů o řidičský průkaz letos v Jihlavě napoprvé nezvládla jízdy. U některých komisařů je to pak až 90 procent žáků. Celorepublikový průměr se přitom pohybuje okolo třiceti procent.


"Jsou na žáky přehnaně přísní a vyhazují je od zkoušek za věci, nad kterými někdy zůstává rozum stát,“ potvrzuje majitel jedné z jihlavských autoškol Petr Prchal.


Celý rozhovor můžete vidět zde


 

Prchalova slova potvrzují i zbylí majitelé jihlavských autoškol. Z komisařů mají strach i oni – prý je mohou připravit o zbytek žáků, kteří ještě do autoškol v Jihlavě chodí. "Úbytek žáků je znát. Lidé si raději dělají autoškolu jinde, kde zkoušky udělají snáz,“ potvrzuje jeden z nich.
 

Situace v Jihlavě přitom zaráží i Svaz autoškol ČR. Jeho prezident Ondřej Horázný nad jihlavskými čísly také kroutí hlavou. "Jestliže autoškoly dodávají pořád stejný ´materiál´ a jeden komisař má stále třicet a jiný sedmdesát procent neprospívajících, je to divné,“ potvrzuje Horázný. Poslechněte si celý rozhovor:

 

Jihlavský magistrát, který komisaře zaměstnává, má ale ve věci jasno – jeho komisaři nechybují. "Nechali jsme si udělat nezávislou kontrolu a vše bylo v pořádku. Přísnost musí být a proto za svými komisaři stojím,“ řekl šéf dopravního odboru jihlavského magistrátu Ján Tinka. Poslechněte si celý rozhovor:

 

 

Podobný názor má navíc i ministerstvo dopravy. "Pokud komisař požaduje všechno, co má, je to číslo padesát procent neúspěšných celkem reálné. Pokud nemá komisař pocit bezpečné jízdy, může zkoušku ukončit s výsledkem neprospěl,“ míní mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.


Majitelé čtyř jihlavských autoškol ale mají jasno. Za vším stojí extrémní přísnost zkušebních komisařů. Někteří uchazeči o řidičák se prý kvůli tomu dokonce rozmýšlí, zda autoškolu v Jihlavě vůbec dělat.


"Neptají se překvapivě na cenu, ale na to, jestli už vím, s kým budou jezdit u zkoušky,“ tvrdí Prchal. Na výsledek jízd si stěžují i sami žáci. "Žádnou chybu jsem neudělal. Vyhodil mě jen za to, že neměl pocit bezpečné jízdy,“ tvrdí. Další si zase stěžují na to, že je komisař jednou obvinil z jízdy příliš vpravo a podruhé příliš vlevo.


Autoškoly se bouří a žádají změnu přístupu nebo odchod dvou nejtvrdších komisařů. Prý už jim kvůli nim jde o holé živobytí. "Bojím se, že studenti přestanou v Jihlavě autoškolu dělat,“ myslí si Prchal a ostatní s ním souhlasí.


O změně komisařů ale město nechce ani slyšet a naopak je hájí. Zamyslet by se prý naopak měli majitelé autoškol zda jejich výuka je schopna žáky na dnešní provoz vůbec dostatečně připravit.

Dušan Vrbecký TN.cz