Kácení stromů na Šumavě pokračuje! Aktivisté jsou PŘIPOUTANÍ V KORUNÁCH

Aktivisté se nevzdávají
Zdroj: Mediafax

Kácení stromů napadených kůrovcem v lokalitě Na Ztraceném na Šumavě v pondělí pokračuje, na místě zasahuje 50 policistů a 62 účastníků blokády. Policejní mluvčí Dana Ladmanová řekla agentuře Mediafax, že zatím během pondělního dopoledne odvezla policie na služebnu čtyři aktivisty.

 

Kácení stromů napadených kůrovcem v lokalitě Na Ztraceném na Šumavě v pondělí pokračuje, na místě zasahuje 50 policistů a 62 účastníků blokády. Policejní mluvčí Dana Ladmanová řekla agentuře Mediafax, že do pondělního poledne odvezla policie na služebnu sedm aktivistů.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova


Aktivistka napadla policistku

 

Jedna z aktivistek, která se účastní blokády kácení stromů napadených kůrovcem na Šumavě, podle policie napadla zasahující policistku. Hrozí jí stíhání za násilí proti úřední osobě.

 

Policistku ošetřil lékař, ženě hrozí stíhání za násilí proti úřední osobě," řekla Ladmanová.

 

"Bylo to neúmyslné, když policie pasivní aktivistku vynášela v těžkém terénu, pravděpodobně se policistce vysmekla její noha a účastnice blokády příslušnici policie nechtěně kopla. Pokud aktivistku policie obviní, poskytneme jí podporu a dosvědčíme, že to nebyl úmyslný akt," řekl agentuře Mediafax mluvčí blokády Vratislav Vozník, mluvčí blokády.

 

Aktivisté se poutají se v korunách

 

Aktivisté se od pondělního rána soustřeďují v místě kácení. "Zasahuje nás 62, dva aktivisté se připoutali ke stromům a jeden z našich lezců, Karel Danko, vylezl na vršek stromu, kde visí na horolezeckém úvazku. Další dva horolezci jsou zavěšení v dalším místě kácení opodál," řekl agentuře Mediafax mluvčí blokády Vratislav Vozník.

 

"Zavěsil jsem se v koruně stromu už ráno, když přišli dřevorubci, snažili se mě zastrašit tím, že nastartovali pily a řezali do stromu, na kterém visím. V okolí se těží, stromy padají kolem mě v deseti až patnáctimetrové vzdálenosti. To je porušení předpisů, kácet se může tehdy, když ve vzdálenosti dvojnásobku délky stromu nikdo není. Policie je přímo pode mnou a nereaguje. Nedaří se nám však těžbu zcela zastavit, je nás zatím stále málo," informoval agenturu Mediafax lezec Karel Danko.

 

PSALI JSME:

NA ŠUMAVĚ UŽ JDE O ŽIVOT: Odpůrcům kácení rozbíjejí auta. POŠKODILI JIM I BRZDY!

 

 

 

"Jedeme na plný plyn. Dřevařů bude o něco víc než minulý týden. Přesné číslo není možné teď říct, protože dřevorubci teprve začínají pracovat. Aktivisté jim zatarasili cestu Na Ztracený a nemohli projet. Stejně jako v minulých dnech strhali blokádníci pásky na pracovištích. S blokádníky jsme se ale naučili žít. Až oni rozjedou svojí choreografii na stromech, tak se naši pracovníci přesunou opět o kus vedle, aby mohli v klidu dělat svojí práci," sdělil agentuře Mediafax mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

 

Pechoušek také popírá, že by se kácelo blízko lidí, kteří v lese blokují. "Rozhodně se nekácí tak blízko, jak říká Hnutí Duha. Blokádisté dělají takové naschvály od začátku. Snaží se skákat pod padající stromy, kde se fotí, křičí a hrají si na mučedníky," tvrdí mluvčí Pechoušek.

 

Na místě od pondělka opět zasahuje policie. "Zatímco víkend se obešel bez konfliktů, v pondělí znovu přijelo zhruba 50 policistů, kteří prostor hlídají. Sedm aktivistů jsme předvedli na služebnu za opakované vniknutí do prostoru těžby, ostatní z prostoru vykazujeme a vyvádíme. Na místě operují i pracovníci inspekce policie, kteří situaci monitorují," řekla mluvčí policie Ladmanová.

 

V lokalitě se pracuje naplno i v průběhu odpoledne. "Stále používáme taktiku, kdy se menší skupiny dřevorubců přesouvají z momentálně blokovaného místa na jiné a kácejí. Některé firmy posílili a na místě mají více dřevorubců, než tomu bylo minulý týden, kdy bylo Na Ztraceném 50 dřevorubců a 20 loupačů na stojato. Dřevaři úzkostlivě dodržují bezpečnou vzdálenost od blokádníků a v žádném případě je nijak neohrožují," upřesnil Pechoušek.

 

 

tn.cz / Mediafax