Končí analogové vysílání na Ústecku. Podívejte se, kde musíte přeladit

Od úterní půlnoci končí zemské analogové televizní vysílání v části severních a severozápadních Čech. Konkrétně na Ústecku a Chomutovsku skončí všechny velké analogové televizní vysílače. Televize Nova ukončí vysílání i některých analogových dokrývačů.

Analogový signál televize Nova se v noci na 1. září zcela odmlčí na ústecké Bukové hoře (kanál 12) a také na chomutovské Jedlové hoře (kanál 21). Nova si většinu dokrývačů v místech, kde se vypínaly hlavní analogové vysílače, ponechala. Ne tak nyní. Rozloučit se s analogovým vysíláním budou muset diváci dokrývače Most (kanál 7), Teplice (kanál 6) a Ústí nad Labem – Všebořice (kanál 39).
 

V ZELENĚ VYZNAČENÉ ČÁSTI SI BUDOU DIVÁCI MOCI NALADIT OD 1. ZÁŘÍ DIGITÁLNÍ TELEVIZNÍ VYSÍLÁNÍ


 

Některé dokrývače v oblasti si Nova ponechá a budou i nadále vysílat analogový televizní signál. Podle vládního harmonogramu digitalizace je možné analogové dokrývače provozovat do konce listopadu příštího roku. Dokrývače, které zůstanou jsou Ústí nad Labem (kanál 34), Hejnice (kanál 2), Hřensko (kanál R7), Česká Kamenice (kanál 30), Děčín – Březiny (kanál R11) a Teplice – Doubravka (kanál R8).
 

V ZELENĚ VYZNAČENÉ ČÁSTI SI BUDOU DIVÁCI MOCI NALADIT OD 1. ZÁŘÍ DIGITÁLNÍ TELEVIZNÍ VYSÍLÁNÍ


 

Diváky na Ústecku a Chomutovsku na vypínání analogového vysílání již tři měsíce upozorňuje kampaň Národní koordinační skupiny pro přechod na digitální televizní vysílání. Česká televize navíc do obrazu vypínaných vysílačů vkládá varovný piktogram a informační lištu, takže diváci vědí, že se vypínání bude týkat zrovna jich.
 

Do úterní půlnoci by si měli diváci, kterým skončí analogové vysílání, pořídit digitální přijímač – buď set-top-box, který zapojí mezi analogový televizor a anténu, nebo nový digitální televizor. Místo tří nebo čtyř analogových programů tak získají přístup až k jedenácti digitálním televizím. Tolik jich vysílá v třech digitálních sítích z Bukové hory, zatímco z Jedlové hory u Chomutova lze naladit dva multiplexy s devíti televizními programy.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Důchodci nestíhají přechod na digitál
 

Za zmínku stojí také změna na digitálních vysílačích Cheb Zelená Hora a Klínovec, které se budou přelaďovat z kanálu 66 na kanál 35. Občané by si tam kvůli tomu měli v úterý naladit dostupné televizní stanice.
 


Multiplexy 1 a 2 spustí po čtyřech digitálních dokrývačích
 

Nova zároveň s vypínáním analogového vysílání na Ústecku rozšíří svoje pokrytí digitálním signálem v tomto regionu. Digitální sítě 1 a 2 zapnou nejpozději 31. srpna čtyři nové digitální dokrývače. Jeden pokryje ústeckou čtvrť Vaňov, další Děčín (z Popovického vrchu) a dva dokryjí signálem Šluknovský výběžek: jeden bude vysílat z vrchu Pytlák u Šluknova, druhý z Ječného vrchu u Velkého Šenova.
 


 

Všechny dokrývače budou fungovat jako opakovače, budou tedy převádět signál multiplexů 1 a 2 z vysílače Buková hora na stejném kanálu, na kterém tyto multiplexy vysílají na hlavním severočeském vysílači. Jejich přehled najdete v následujících tabulkách:
 


 


 

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 


 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz