Zuboženého koně před smrtí zachránil kovář

Přetíženého nemocného koně dali majitelé "zvířecímu tátovi" panu Váňovi. S pomocí kováře koně zachránili.

Blízko smrti se ocitl teprve pětiletý kůň Mates. Jeho bývalí majitelé ho prý přetížili v práci a Matese postihla těžká forma schvácení kopyt, která mu prakticky znemožnila pohyb.

 

Kůň, jemuž se zhroutila klenba kopyt, už byl téměř na cestě na jatka, když se jej ujal chovatel Ladislav Váňa z Kletečné u Humpolce. Tím, kdo mu ve skutečnosti zachránil život, byl ale kovář. "Postaral se o něj, okamžitě mu začal schvácená kopyta léčit,“ říká Váňa.

 

Když se k němu kůň loni na podzim dostal, nemohl ani chodit. "Devět chlapů ho muselo doslova odnést z náklaďáku do auta. Kopyta měl zdeformovaná, vypadala jako obrovské bačkory,“ líčí chovatel. A protože veterinární léčba byla příliš drahá, zavolal na pomoc kováře.

 

Laminitida neboli schvácení kopyt postihuje koně, kteří jsou přetížení, nebo dostanou infekci. Nemoc se projevuje deformací kopyt, kvůli kterým kůň nemůže pořádně stát. "Mates dva měsíce jen ležel, vůbec nemohl na přední nohy,“ líčí Váňa.


Okoval koně opačně

 

Koně se ujal zkušený jihočeský kovář Václav Kožera, který zvolil staletími prověřenou tradiční léčbu. "Kůň se v takovém případě podková speciálně upravenými podkovami přitlučenými opačně, tedy obloukem dozadu,“ vysvětluje Kožera.

 

Při této nemoci je totiž potřeba především odlehčit přední části kopyta tak, aby mohlo začít správně dorůstat a nebyl na ně vytvářen tlak. "Kovář Matese zachránil. Vypadalo to, že ani nepřežije a před pár dny se už postavil,“ chválí práci kováře Váňa. "Je vidět, že postoj má už mnohem lepší a jistější,“ dodává Kožera, který v minulých dnech koni upravil kopyta a znovu jej překoval. "Pod podkovu se dává měkká filcová podložka, aby kůň stál na měkkém a podkova netlačila přímo na kopyto,“ dodává kovář.

 

Mates je i díky němu zřejmě z nejhoršího venku, i když léčba nepříjemné nemoci prý ještě potrvá měsíce. "V srpnu ho budu muset znovu překovat a opět upravit kopyto,“ vysvětluje Kožera, který si ke koni dovezl dokonce pojízdnou kovářskou dílnu. Ve speciální plynové výhni rozpálil podkovu a přímo na místě ji upravoval Matesovi na míru.

 

A už teď je prý díky tomu jisté, že se koni daří mnohem lépe. "Zachránil mu život. Bez něj už by tu nebyl,“ je si jistý Váňa, který se o koně bude i nadále starat.


Na statku u pana Váni žijí tisíce zvířat, která už nikdo nechce, přečtěte si TADY.

Dušan Vrbecký TN.cz