KONEČNĚ! V Ostravě přistál americký BOMBARDÉR B-52

Americký strategický bombardér B-52 přistál v úterý před polednem na mošnovském Letišti Leoše Janáčka. Unikátní stroj, který se teprve loni poprvé představil na území střední a východní Evropy, přiletěl jako hlavní hvězda víkendových Dnů NATO.

Bombardér přilétl z Anglie a kroužil nad ostravským nebem několik hodin. Kvůli špatnému počasí a silné mlze odložil dva pokusy o přistání, hrozilo dokonce, že se bude muset vrátit do Anglie. Nakonec dosedl na zem před polednem. Bombardér je podobně jako v loňském roce, kdy přistál v ČR poprvé, ozdobou víkendových Dnů NATO.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:


 

galerie - B-52 v Ostravě

1
/
9
Zdroj: Mediafax
Bombardér B-52 - 10

 

Letoun, který přistál na letiště v Mošnově, slouží u 93. bombardovací letky, jejíž historie sahá až do 1. světové války. S letouny B-52 se tato letka zúčastnila například bojů v druhé válce v Zálivu či v rámci operace Trvalá svoboda v Afghánistánu.
 


 

Obří stroj od firmy Boeing o rozpětí křídel více než 56 metrů a délce přes 49 metrů je při maximální vzletové váze přibližně 221 tun schopen bez dotankování za letu dopravit k cíli až 31 500 kilogramů munice různých druhů.

PSALI JSME:

Na Dny NATO dorazily desetitisíce lidí, problémy v dopravě
 

Letošní 11. ročník Dnů NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky se v Ostravě uskuteční o víkendu 24. a 25. září. Na mošnovském letišti se předvedou bezpečností síly nejméně ze 17 zemí světa, s některými se stále ještě jedná. Poprvé se v Ostravě objeví Švédové, Norové a Turci.
 

Dvacet různých bezpečnostních složek během dvou dnů předvede 72 ukázek, celkem se počítá s téměř patnácti hodinami programu. Poprvé se například mimo Německo představí speciální německá letecká jednotka, která ve spolupráci s českými kolegy předvede zásah vycházející z konkrétních situací. Tým se veřejnosti zatím ukázal jen jednou, a to ve své domovské základně v Kolíně nad Rýnem.

tn.cz / Mediafax