Kraslickem se přehnalo vzácné TORNÁDO: 20 minut tmy a obří kroupy

Húlava. Ilustrační foto - www.stormencounter.com
Zdroj: oficiální zdroj
Kraslickem se přehnalo minitornádo húlava. Podobný jev zachytil ve středních Čechách redaktor webu www.stormencounter.com.

Absolutní černá tma, skučení větru, kroupy. Tak vypadal velmi vzácný meteorologický jev, který o víkendu zasáhl Krušné hory.

Roztočený černý mrak podobný minitornádu se přehnal o víkendu Krušnými horami v lokalitě Kraslicka. Meteorolog ze Šindelové Rudolf Kovařík uvedl, že přírodní jev zvaný húlava byl k vidění asi 20 minut.

"Unikátní vír černého mraku se přehnal přes Sklenský a Komáří vrch a pak se stočil ke Krásně Lípě. Naštěstí tohle minitornádo udělalo drobné škody jen na horských blatech, kde zvedlo a rozneslo ve větru vyplavené bláto a ulámalo větve stromů," sdělil meteorolog.

Dále čtěte:
- POZOR: Liják vyplavil sklepy, pomáhali hasiči. Hrozí bouře a kroupy
- V Humpolci spadlo 260 milionů krup. EXKLUZIVNÍ VIDEO BOUŘKY
- BOUŘKY přijdou v neděli večer i příští týden

Podle něj šlo o velmi vzácný meteorologický jev, víc než jen silná bouřka se skučením větru o rychlosti přes 28 metrů za sekundu. "Hlavně na dlouhých 20 minut nastala absolutní černá tma. V ní padaly kroupy, které měly v průměru tři centimetry," uvedl meteorolog.

Minitornádo húlavu zachytila webkamera systému Humlnet v Šindelové, která patří Českému hydrometeorologickému ústavu.

"Tenhle jev se tu opakoval po 12 letech. Při minulém minitornádu v roce 1997 se starší lidé mysleli, že přišel konec světa. I tehdy chybělo málo a húlava se roztočila ve skutečné tornádo. Tentokrát byl tento meteorologický jev k vidění v pásu Krušných hor po ose od Lubů po Kraslice. Húlava tu vzniká kvůli zdejšímu reliéfu krajiny, nad níž se v určitém úhlu roztočí a rozhučí černý mrak," dodal Kovařík.

tn.cz / Mediafax