Ksichty si vymýšlím, říká sochař s motorovou pilou. REPORTÁŽ

Sochař předvádí lidem s motorovou pilou show, při které se tají dech. Doma v Nepřívči v Českém ráji si ho ale příliš necení.

Od vrcholovému sportu k umění kdysi zběhl bývalý republikový šampion v běhu Ivan Šmíd. Dnes místo zatáček na oválu řeže sochy. A používá k tomu především motorovou pilu.

Ivan Šmíd měl v osmdesátých letech našlápnuto ke skvělé kariéře vrcholového sportovce. Ozdoben tituly republikového šampiona měl možnost vyrazit do světa sbírat vavříny i na mezinárodním poli, kvůli neshodám s komunistickými pohlaváry ale od nadějné kariéry zběhl.

Tretry vyměnil za pracovní obuv a štafetový kolík za motorovou pilu. Začal pracovat jako dřevorubec, později práci v lese vyměnil za Horskou službu. Ze všeho nejvíc ho to ale stejně táhlo k umění. A od roku 1996 se začal věnovat sochařství.

Motorovku vzal do ruky z lenosti

Jeho pracovní metody jsou ovšem velmi neotřelé. Dřevěné sochy totiž dělá motorovou pilou. Hrubé práce velkou, na detaily a obličeje má maličké pily. "Vlastně to vzniklo z lenosti. Mohl jsem na to vzít dláto a vybouchávat to, ale to byla moc velká dřina. Pilou to jde rychleji,“ říká.

Navíc svou prací přitahuje i pozornost lidí. Za pár hodin dokáže jen s motorovou pilou přetvořit nevzhledný kmen na sochu s detailně propracovaným obličejem. "Tváře si vymýšlím. Nerad dělám podle nějakého vzoru. Prostě si na dřevo namaluji svou představu a podle toho řežu,“ tvrdí.

Během roku má i díky svým showmanským schopnostem o práci postaráno. Dělat sochu před stovkami diváků pro něj není problém. I proto prý většinu času tráví na cestách.

Doma ho nedocenili

"Jezdím od města k městu a dělám sochy třeba na městských slavnostech,“ dodává. Jeho práci prý lidé dokáží ocenit, tedy až na jednu výjimku. Tou je prý jeho trvalé bydliště, víska Nepříveč v Českém ráji.

"Na vlastní náklady jsem tam udělal Betlém i s chaloupkou, lidé z něj ale udělali smetiště. Vedle kolébky s Ježíškem bylo naházené staré harampádí,“ vzpomíná.

Jeho zatím poslední práci mohou vidět lidé v Počátkách na Pelhřimovsku. Právě tam totiž bude Ivan Šmíd už v sobotu vyřezávat před zraky diváků další sochy.

Dušan Vrbecký TN.cz