Lavina zavalila silnici u Rokytnice nad Jizerou

Silné noční sněžení, které zkomplikovalo dopravu skoro v celém Česku, přineslo i lavinu.

Silnici z Rokytnice nad Jizerou do Vilémova na Semilsku zavalila ráno sněhová lavina. Silnice byla zatarasená v jednom jízdním pruhu v délce zhruba 15 metrů. Vše se naštěstí obešlo bez zranění.


Se sněhem musel na místě pomáhat bagr. "Odklízení potrvá ještě asi dvě hodiny. Sníh spadl z prudké stráně nad silnici,“ uvedl kolem deváté hodiny ráno semilský policejní důstojník Miroslav Martínek. Po 11. hodině byla silnici opět průjezdná.

Policisté dopoledne odkláněli dopravu nákladních vozů z obou konců silnice a u osobních vozů řídili jejich průjezdy kyvadlově jedním jízdním pruhem.


Přesto se našel jeden řidič kamionu, který i přes letní gumy do laviny vjel. Ven mu pomáhali hasiči.

V Libereckém kraji napadlo přes noc okolo 30 centimetrů sněhu. Ve vyšších polohách se vytvořily až půlmetrové návěje.


"Okolo vozovek v horských oblastech kraje se nakupily vysoké mantinely a na mnoha úsecích už pluhy neměly sníh kam odhrabovat," dodal provozní náměstek krajské správy silnic Jiří Daníček.

 

Dopravu blokovaly kamiony

 

Sníh pokrýval ráno i komunikace první třídy. Na mnoha místech blokovaly dopravu kamiony.

 

Přívaly těžkého sněhu zastavily provoz na železničních tratích na Liberecku. Vlaky nejezdily ráno na lokálních tratích mezi Frýdlantem a Jindřichovicemi pod Smrkem a Raspenovou a Bílým Potokem. České dráhy nemohli kvůli sněhové kalamitě na silnicích nemohly zavést náhradní autobusovou dopravu.


Osobní vlak v závěji uvízl mezi Rakovníkem a Kralovicemi. Trať byla po úterní 21. hodině uzavřena.

Nejvíce starostí nadělalo počasí silničářům v horských oblastech na Jablonecku a na Semilsku, nejméně na rovinatějším Českolipsku.


Podívejte se, jak to ráno vypadalo na Opavsku:

Podle policistů uvízla v noci na středu a ve středu ráno auta například v u Rádelského mlýna na rychlostní komunikaci do Liberce, u Bílého Kostela na Liberecku nebo na mezinárodní silnici E65 ve stoupání u Dolánek a Malé Skály. Dopravu na silnici I/13 z Liberce do Frýdlantu zkomplikoval před sedmou hodinou ráno požár sněžné frézy. Vzplála na vrcholu Albrechtického kopce.

 

"Technická závada na elektroinstalaci vozu způsobila požár, který poškodil kabinu sypače v hodnotě 100 tisíc korun. Hasičům se podařilo uchránit část vozu ve výši 1 milionu,“ řekla mluvčí hasičů Iva Michalíčková.

 

Dvě auta se ráno srazila ve Lvové na Českolipsku.

 

Sníh a silný vítr uzavřely přes noc dopravu na desítkách silničních úseků v různých místech země. Nejezdí také přes dvacet železničních tratí. Situaci s počasím můžete sledovat on-line ZDE.


Dramatickou situaci předpovídali meteorologové už od začátku týdne. Více TADY.

Postupně by se ale měl únor měnit spíše v měsíc "oblevy". Předpověď na příštích třicet dní najdete ZDE.
 

gib s přispěním Ivana Berky tn.cz / Mediafax