Lidé bubnováním protestovali proti stavbě obří spalovny

Několik desítek lidí protestovalo v úterý v podvečer v Havířově proti zamýšlené výstavbě spalovny komunálního odpadu, která má vyrůst nedaleko města.

Petici proti spalovně podepsaly už tisíce lidí.

Obří spalovnu komunálního odpadu hodlá za pět miliard korun vybudovat Moravskoslezský kraj v prostoru mezi Karvinou a Havířovem. Svážet by se do ní měl odpad z celého kraje, a možná i z dalších zemí Evropské unie.

Záměr však vyvolal obrovské protesty zdejších obyvatel. Karvinsko je totiž regionem s nejvíce znečištěným ovzduším v celé České republice, a lidé mají obavy z dalšího razantního zhoršení životního prostředí.

ČTĚTE TAKÉ:
Chvaletický odpad likviduje ostravská spalovna


V úterý v podvečer se proto na náměstí Republiky v centru Havířova konal protestní bubnovací happening, na němž se sešly desítky lidí, kteří hlasitě dávali najevo svůj nesouhlas s výstavbou spalovny.

Jednou z organizátorek happeningu byla také herečka Eva Vejmělková, která v Havířově žije. “Nechceme tady dalšího znečišťovatele ovzduší, už jich je tady více než dost. Proto jsem se rozhodla aktivně podpořit tuto akci, i celou petici,“ řekla Eva Vejmělková,

“Protagonisté spalovny nám neustále tvrdí, že budou použity nejmodernější technologie na spalování komunálního odpadu, ale na světě neexistuje tak dokonalý způsob spalování nevytříděného odpadu, aby se do vzduchu nevypouštěly škodliviny. Odpad se bude svážet z celého kraje bez jakéhokoli vytřídění, bez dalšího zpracování, čili jde o sprostou levnou spalovnu,“ říká odborník na spalování paliv Václav Gavlovský, který se této problematice věnuje pětatřicet let.

PSALI JSME TAKÉ:
U Karviné má vyrůst nová spalovna. Místní se bouří


“Obyvatelé také nesmějí uvěřit tomu, že spalovna je plánována na kapacitu pouze 190 tisíc tun odpadu. Z dokumentace lze totiž vyčíst, že bude postupně rozšířena na 300 tisíc tun. Navíc nám nikdo nebyl schopen říct, kde budou odkládány toxické odpady ze spalování tohoto odpadu, protože ze 300 tisíc tun komunálního odpadu bude zhruba 100 tisíc tun popílku a strusky,“ dodává Gavlovský.


Představitelé kraje však tvrdí, že žádné zhoršení kvality životního prostředí nehrozí. “Lidé sice proti výstavbě spalovny protestují, ale myslíme si, že je to hlavně tím, že nemají dostatek informací. Spalovna bude vybavena nejlepšími dostupnými technologiemi, aby nedocházelo k vlivu na životní prostředí,“ říká mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Marek Švidrnoch