Lyžařka (16) narazila na Churáňově do stromu. ZASAHOVAL VRTULNÍK

Záchranná akce - ilustrační
Zdroj: Mediafax
Šestnáctiletá dívka vylétla na Malé sjezdovce na Churáňově u Zadova na lyžích z dráhy, narazila do stromu a upadla nakrátko do bezvědomí - ilustrační foto.

Poslední den v roce narazila šestnáctiletá lyžařka na Churáňově u Zadova na sjezdovce do stromu a upadla do bezvědomí.

Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava, řekl agentuře Mediafax, že dívku pro podezření ze zranění páteře a otřesu mozku transportoval do nemocnice vrtulník.

 

Šestnáctiletá dívka vylétla na Malé sjezdovce na Churáňově u Zadova na lyžích z dráhy, narazila do stromu a upadla nakrátko do bezvědomí. "Událost nám hlásili krátce po čtvrt na deset s tím, že údajně vrazila jen do plotu kolem sjezdovky. Na místě jsme ale zjistili, že náraz byl mnohem horší a dívka má všechny příznaky otřesu mozku. Kromě toho si stěžovala na silnou bolest v oblasti bederní páteře,“ uvedl Josef Tischler, člen Horské služby Šumava.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vlekař NEPŘEŽIL. Na sjezdovce do něj vrazil lyžař

 

Záchranáři na místo povolali i Rychlou lékařskou pomoc z Vimperka a vzhledem k popisovaným bolestem i vrtulník leteckých záchranářů z Českých Budějovic. Členové HS mezitím provedli základní ošetření a umístili lyžařku do vakuové matrace pro případ, že je skutečně zraněná páteř. Poté, co na místo dorazil lékař a dokončil vyšetření zraněné, jí záchranáři naložili do automobilu a odvezli na heliport na Churáňově, kde jí převzal vrtulník.

 

"Ten ji transportoval na specializované lékařské pracoviště v Českých Budějovicích. Akce byla úspěšná a velice rychlá, i když letové podmínky měli letečtí záchranáři podle našich informací velice špatné. Pacientka ale byla převezena bez zdržování a bez otřesů, které by pro poraněnou páteř mohly být osudné,“ řekl Michal Janďura.

 

Dodal, že i když lyžařka měla přilbu, je její stav vážný. "Znovu upozorňuji na nutnost dodržování pravidel pro pohyb na sjezdových tratích. Pokud tyto zásady budou lyžaři respektovat, minimalizují riziko, že ohrozí zdraví své i okolních jezdců,“ apeloval Michal Janďura.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax