MASARYK SE VRÁTIL do Jihlavy. Na sochu ČEKALI PADESÁT LET!

Do Jihlavy se v pátek po padesáti letech vrátila socha prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Tu původní totiž nechali zničit představitelé tehdejšího komunistického režimu. Novou sochu se podařilo postavit jen díky veřejné sbírce, potvrdila organizátorka sdružení za návrat sochy Marie Bohuňovská.

Socha T. G. Masaryka už v Jihlavě jednou stála. A také tehdy to bylo díky veřejné sbírce. „Instalována byla v září roku 1948 a šlo o jedinou sochu Masaryka, která u nás byla postavena za vlády komunistů,“ řekla Bohuňovská. Představitelům režimu ale byla socha od samého začátku trnem v oku, proti ji po třinácti letech v roce 1961 nechali strhnout a zničit.

Špatně dopadl i její autor, akademický sochař Jaroslav Šlezinger. Jihlavský Masaryk v nadživotní velikosti byl jeho vrcholným a zároveň posledním dílem. Krátce nato byl zatčen a skončil v komunistickém lágru, kde v roce 1955 zemřel. „Dochovaly se ale jeho návrhy a na jejich základě byla vytesána nová socha,“ dodala Bohuňovská.

 

Její vznik ale provázely potíže. Dlouho se nedařilo sehnat peníze a tak se nakonec opakovala situace z roku 1948 – na sochu se složili sami obyvatelé Jihlavy. Její realizace se ujal sochař Roman Richtermoc, během prací ale nenadále zemřel. Dílo měl proto dokončit jeho syn, tomu však pro změnu v práci zabránila vážná nehoda. Masaryka proto dokončil až třetí sochař v pořadí Robert Musil. „Nejdřív jsem se bál, aby mě kolegové nebrali za podrazila, ale sochu bylo nutné dokončit v termínu. Pracoval jsem na ní ještě den před instalací,“ přiznal Musil.

 

V Jihlavě ji jeřáb usadil na místo v parku u zdejšího gymnázia jen pár desítek metrů od místa, kde stál původní Masaryk. „Bohužel na původní místo jsem jej dát nemohli, protože to už je obsazené,“ vysvětlila Bohuňovská. Na místě sochy je dnes totiž pomník obětem komunismu. „Nový Masaryk ale stojí tak, aby se díval na místo, kde stál ten původní,“ dodala Bohuňovská.

 

Socha bude slavnostně odhalena v den, kdy Masaryk ohlásil vznik samostatného Československa – tedy 28. října.
 

Dušan Vrbecký