Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Metro má bezpečné "průhledné" koše. A v nich? Neprůhledné pytle

Pražský Dopravní podnik zkouší v metru "bezpečné" koše, do kterých je vidět velkými oky. Tedy bylo by do nich vidět, kdyby...

Je to takový pražský Kocourkov. Odpadkové koše musely po teroristických útocích v roce 2001 pryč z metra, aby do nich nikdo nemohl dát třeba bombu.

Loni v létě se koše do metra vrátily - zatím však jen do stanice Dejvická. Dopravní podnik zde totiž testuje senzory nového bezpečnostního systému, který má zabránit vjezdu metra do stanice, pokud je v kolejišti člověk. Jenomže senzory reagovaly i na létající papíry, proto se podnik rozhodl, že koše na nástupiště vrátí. Z bezpečnostních důvodů měly koše velká drátěná oka a uvnitř průhledné pytle.

Po pár měsících to ale vypadá, že hrozba teroristického útoku opadla. Koše zůstaly, původní průsvitné pytle ale vystřídaly klasické černé. A tedy "kupodivu" neprůhledné.

"O tom nic nevím,“ bránil se zprvu mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený. Později nicméně připustil, že podnik teď používá oba typy pytlů. Bezpečnostní výbor magistrátu navíc podle něj zvažuje, že koše se do prostor nástupišť nejspíš vrátí.

Buď se ale plete mluvčí Pečený, nebo předseda bezpečnostního výboru Pavel Žďárský. "Bezpečnostní výbor nedostal žádný podnět se tímto problémem zabývat,“ tvrdí Žďárský.

Jak to tedy s neprůhlednými černými pytli v "průhledných" koších bude dál?

"Jestli jsou tam neprůhledné pytle, pak je to samozřejmě kontraproduktivní a situaci budeme řešit,“ uznal nakonec náměstek pražského primátora Rudolf Blažek, který má na starosti bezpečnost v metropoli.

A kdy se vrátí nádoby na odpad na nástupiště metra skutečně ve velkém? Těžko říct. "Zastupitelé města přeci nemohou přímo řešit otázku hrozby teroristického útoku," odpovídá trochu záhadně šéf bezpečnostního výboru Žďárský.

tn.cz / Klára Svobodová