Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Miminku přestalo bít srdce. Máma ho oživila podle návodu

Stačí chvíle nepozornosti a neštěstí je na světě. Tento příběh ale má šťastný konec. Ilustrační foto.

Matka v pondělí po sedmé hodině ráno dokázala oživit teprve čtyřměsíční miminko, kterému se doma zastavilo srdce.

Byl to boj o minuty. Díky duchapřítomnosti matky čtyřměsíčního miminka i záchranářů se ho podařilo vyhrát a tím zachránit život chlapečkovi, který měl zástavu srdce.


Rannímu neštěstí předcházela chvíle nepozornosti. Čtyřměsíční chlapeček jí využil, dal si do úst přesně nezjištěnou tvrdou věc a bohužel se nadechl. Předmět zůstal v jeho jícnu a následovala zástava srdce.


V tu chvíli už se nad miminkem skláněla jeho zoufalá matka, která neváhala a okamžitě zavolala linku 155. Podle mluvčí pražských záchranářů Jiřiny Ernestové hrál telefonát při záchraně chlapečka klíčovou roli.


Dispečerka matce okamžitě začala radit, jak miminko oživovat. Matka si chlapečka položila na předloktí bříškem dolů, hlavičku uchopila do dlaně a poté dítěti opatrně klepala mezi lopatky, čímž ho rozdýchala ještě před příjezdem lékaře a záchranářů.


"Díky poklepu do zad se podařilo dýchací cesty uvolnit bez nepřímé masáže srdce a umělého dýchání,“ vylíčila Ernestová. Záchranáři miminko, které dýchalo a tlouklo mu srdce, přepravili ho do motolské nemocnice na dětský centrální příjem.


Bez okamžité pomoci rodičů se miminko neobejde


Podle Ernestové zavolat sanitku je důležité, ale rodiče by měli dítě začít oživovat okamžitě sami. Za čtyři až pět minut totiž začínají odumírat mozkové buňky a pokud není nějaká sanitka náhodou poblíž, záchranáři nemají šanci v hustém provozu pražských ulic tak rychle dorazit. Nemohou snížit časovou hranici 6 až 7 minut, kterou dosahují v opravdu závažných případech.


Při umělém dýchání je dle mluvčí důležité vdechovat vzduch jak do úst, tak i do malého nosu současně.


"Ten, kdo miminko oživuje, by měl do dítěte vdechovat svůj obsah úst, větší objem vzduchu by mohl dítěti uškodit,“ popsala mluvčí. Kromě umělého dýchání je důležité také masírovat srdíčko. Používají se dva prsty, které se položí mezi dětská prsa a opatrně se provádí masáž.


V květnu se v Praze odehrál jiný příběh, když miminko přišlo na svět díky ochotě strážníků. Žena totiž začala rodit v kolonách aut. Její partner neváhal, zastavil strážníky a ti je díky majákům dostali do porodnice včas. Narodil se zdravý chlapec. Více TADY a na videu z kamer v ulicích Prahy.

Mediafax, hav TN.cz