Nová dálnice D3 "prořízne" Posázaví! MAPA

Středočeská část dálnice D3 povede přes Posázaví, tuto trasu schválilo ministerstvo životního prostředí. Kladné stanovisko je však podmíněno splněním 172 podmínek k ochraně životního prostředí.

V pátek se stavba objevila mezi odsouhlasenými záměry v informačním systému EIA, což znamená, že úřad uznal její přijatelnost z hlediska dopadů na životní prostředí. Jde o takzvanou západní variantu.


 

Téměř šedesátikilometrový úsek vede přes Jesenici, Psáry, Jílové u Prahy a Mezno. Trasa je podle ministerstva přijatelnější než východní varianta přes Říčany a Benešov, protože bude mít menší dopad na zdraví obyvatel okolních obcí.

 

Podívejte se na animovanou vizualizaci úseku z Prahy do Jílového u Prahy

 

Tato varianta zahrnuje například obchvat Jílového u Prahy, přivaděč Týnec nad Sázavou a Václavickou spojku.

 

Podívejte se na animovanou vizualizaci úseku z Jílového u Prahy do Hoštěradic

 

Získání kladného posudku dopadu na životní prostředí je nezbytné pro pokračování v dalších fázích projektu. Tím je zahájení územního řízení o umístění stavby. Stanovisko ministerstva není rozhodnutím o realizaci stavby, jen vypovídá o tom, že je projekt akceptovatelný z hlediska životního prostředí.

 

Podívejte se na animovanou vizualizaci úseku z Hoštěradic do Václavic

 

Stavba úseku však musí splňovat 172 podmínek. Je to například minimalizace hluku při stavbě. Další podmínky se týkají ochrany vody, fauny, floly, ovzduší a geologie při stavbě.

 

Podívejte se na animovanou vizualizaci úseku z Václavic do Voračic

 

Protesty starostů

 

Západní varianta se nelíbí starostům dotčených obcí. Protestují především kvůli tomu, že západní trasa vede Posázavím, kdežto  východní by vedla spíše průmyslovou zástavbou.


Podívejte se na animovanou vizualizaci úseku z Voračic do Mezna

 

 

Ředitelství silnic a dálnic neočekává, že by se dálnice začala budovat dřív jak za osm let.

tn.cz / Mediafax