Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Česko: Život se zastavil na minutu v obchodech i na hřištích

Zdroj: Jindřich Kodíček

Češi se připojili k pietě za oběti letecké katastrofy u ruského Smolenska. V sobotní pravé poledne drželi minutu ticha.

Sobotní poledne v pražských supermarketech obvykle bývá plné hluku, shonu a nervozity. V den smutku se ale i v chrámu konzumu až na několik výjimek zastavil život.


DÁLE ČTĚTE:
 
"Obchodní dům nejdřív vyhlásil, že se připojuje minutou ticha ke dni smutku vyhlášenému vládou k uctění památky obětí polské tragedie,“ hlásí z reportér tn.cz z jednoho ze supermarketů na pražském Andělu.
 
"Přesně ve 12:00 se všichni zaměstnanci obchodu postavili do pozoru a drželi minutu ticha. Výjimku neudělali ani pokladní. Proto se musela zastavit i většina nakupujících,“ doplnil reportér.
 
Několik lidí ale smutek nerespektovalo a zmateně pobíhalo mezi regály. Mnozí se dokonce chtěli dostat k zavřeným pokladnám, aby byli rychle obslouženi.

ČTĚTE TAKÉ:

Den smutku respektují i další instituce. Na většině úředních budov visí vlajky na půl žerdi, nebo jsou vyvěšeny černé prapory.
 
Na jihlavském magistrátu mají vyvěšen černý prapor. "V Jihlavě nepoužíváme vlajky, ale prapory. Proto jsme zvolili, jak ukládá předpis, kombinaci černého smutečního praporu a praporu České republiky," řekl tn.cz Radek Tulis, mluvčí magistrátu.
 
 


Minutou ticha začala i většina kulturních i sportovních akcí. Rozhodčí před zahájením sportovních klání vyzvali hráče i diváky, aby se připojili k uctění památky polské tragedie. Týká se to všech od profesionálů až po amatéry v nejnižších soutěžích.


Minutu ticha drželi i fotbalisté Dobronína a Staré Říše, kteří se utkali v zápase III. třídy jihlavského okresního přeboru. "Jako po celé republice uctíme i my památku polského neštěstí,“ řekl předseda fotbalového oddílu Jiskra Dobronín Jan Chvátal.


PODÍVEJTE SE:


 

Minuta ticha se držela i před kulturními akcemi. Například návštěvníci jihlavského Horáckého divadla před představením povstali a sklonili hlavy při vzpomínce na polské neštěstí.
 
"Uctili jsme památku polského prezidenta a jeho manželky minutou ticha a smuteční tabulí,“ sdělila Eva Koubková z Horáckého divadla.

 

 

vrl s přispěním reportérů tn.cz TN.cz