Mistrovství světa v rýžování zlata! Už v pondělí ve Zlatých Horách

Rýžování zlata
Zdroj: Mediafax
V neděli celý maraton rýžování zlata vyvrcholí finálovými soutěžemi národních družstev, z nichž vzejdou vítězové jednotlivých kategorií - ilustrační foto

Tradiční soutěž v rýžování zlata ve Zlatých Horách na Jesenicku začíná v pondělí a bude zároveň i mistrovstvím světa v této disciplíně.

World Goldpanning Championships 2010 potrvá týden a zúčastní se ho zlatokopové z celého světa.

 

Šampionát bude slavnostně zahájený v úterý 17. srpna ve 20 hodin.

 

V dalších dnech jsou naplánovaná jednotlivá kola soutěží v kategoriích muži, ženy, junioři a senioři. V neděli celý maraton rýžování zlata vyvrcholí finálovými soutěžemi národních družstev, z nichž vzejdou vítězové jednotlivých kategorií.

 

"Během dvou minut dokážou vyrýžovat kbelík písku. Takového času dosahují špičkoví zlatokopové, kteří se do Zlatých Hor na Mistrovství světa v rýžování zlata sjedou," uvedla Ivana Gregorová ze sdružení Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu.

 

Mistrovství pořádá město Zlaté Hory společně s Klubem moravskoslezských zlatokopů a České asociace zlatokopů, letošní celosvětové klání zaštítí Světová asociace zlatokopů (WGA). "Pořádání Mistrovství světa je pro Zlaté Hory významnou událostí. Věříme, že taková akce přispěje ke zviditelnění Zlatohorska i Jeseníků a naláká další turisty k výletu či dovolené u nás," řekl starosta Zlatých Hor Milan Rác.

 

Kromě profesionálů budou v hledání částeček zlata, soutěžit i laičtí zlatokopové. Rýžovat se bude každý den, dokonce i večer. Zlatokopové se mohou zúčastnit exkurze do Zlotého Stoku v Polsku, na naleziště zlata v Andělské Hoře nebo si projít s průvodcem zlatohorskou a údolskou naučnou hornickou stezku.

 

Celé mistrovství doprovodí hudebními vystoupeními skupin Kelt Brass Band Dobrá Poloha, Rangers a Žalman, součástí doprovodného programu bude i Výstava fotografií v městském muzeu nazvaná “Historie soutěžního rýžování zlata ve Zlatých Horách (1993 - 2009)“ nebo burza minerálů.

 

Tradice soutěží rýžování zlata vznikla ve Zlatých Horách před šestnácti lety. V roce 1996 se zde konalo Mistrovství Evropy, v letech 2001, 2005 a 2009 pak Mistrovství České a Slovenské republiky.

 

Rýžování zlata na Zlatohorsku je doloženo prvními písemnými zprávami ze 13. století, počátek těžby se předpokládá ale již na přelomu 10. a 11. století. Za období největšího rozkvětu rýžování zlata lze považovat 16. století, kdy zde nalezli valouny zlata vážící více než jeden kilogram. Novodobá těžba zlata byla ukončená v roce 1994.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax